Rośnie podaż zbóż

Maciej Zbiejcik
21-10-2002, 00:00

Wysoka nadwyżka zbóż w Europie i Ameryce w kolejnych tygodniach może zdecydowanie obniżyć ich notowania. W kraju natomiast wielu producentów i pośredników wstrzymuje się ze sprzedażą ziarna. Mają oni nadzieję, że w niedługim czasie poprawi się koniunktura na rynku zbóż i notowania pszenicy wzrosną powyżej 440 zł/t.

Jednak obserwując ostatnie ruchy cen pszenicy na zagranicznych giełdach, trudno w nadchodzących tygodniach spodziewać się znaczącego odbicia. W Europie spadkom cen sprzyjają wysokie zbiory zbóż w krajach Unii. Według ostatnich doniesień z Brukseli, tegoroczne zbiory były wyższe od ubiegłorocznych o ponad 6 proc. Nadwyżki ziarna mają być wyeksportowane na Wschód i niewykluczone, że trafią do Polski.

Kłopoty z nadmiarem zbóż widoczne są także za oceanem. Spore trudności z zagospodarowaniem nadwyżki ziarna mają Stany Zjednoczone. Pod znakiem zapytania stoi eksport zbóż z USA do Meksyku, który do tej pory był jednym z głównych odbiorców amerykańskiego ziarna. Do tego wszystkiego trzeba jeszcze dodać, że w tym roku Rosja zebrała blisko 86 mln ton zbóż i jest to jej najlepsze osiągnięcie od wielu lat. Wniosek jest jeden — w najbliższych tygodniach rynki towarowe zostaną zasypane ziarnem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie podaż zbóż