Czytasz dzięki

Rośnie popularność systemów do zarządzania firmą

  • Marek Mejssner
opublikowano: 29-09-2015, 22:00

W 2014 r. obroty na rynku aplikacji biznesowych, stanowiących rdzeń ERP, wzrosły o 13 proc. W 2015 r. wzrost może wynieść kolejne 5 proc.

Konsolidacja polskiego rynku ERP zaczęła się już w 2013 r. Wtedy to liderem — zresztą po raz kolejny — był SAP z udziałem 39,6 proc. Drugi był Comarch (14 proc.). Według danych IDC wzrost sprzedaży dotyczył wtedy głównie rozwiązań chmurowych (o 42 proc.), rozwiązań mobilnych (o 77 proc.), a także aplikacji i systemów business intelligence (o 24 proc.).

Z racji popularności rozwiązań chmurowych analitycy spodziewali się rozwoju rynku w ciągu kilku lat w kierunku wyspecjalizowanych aplikacji dostępnych właśnie w chmurze, co miało ułatwić działania na rynku IT wieku firmom, nie tylko liderom. Jednak w 2014 r., według raportu IDC „Poland Enterprise Application Software Market 2015–2019 Forecast and 2014 Vendor Shares” o niemal 13 proc. wzrosły obroty na rynku aplikacji biznesowych, co według współautorki raportu Edyty Kosowskiej było efektem „realizacji kilku znaczących projektów w sektorze finansowym i publicznym”.

W efekcie zamiast wejścia na rynek nowych graczy doszło do dalszego umocnienia pozycji liderów. W 2014 r. nadal zdecydowanie przewodził na rynku SAP z wynikiem 53,5 proc. przed Comarchem (14,7 proc.). Krakowska spółka była jedyną firmą z polskim kapitałem, która zwiększyła udział w rynku. Jej przychody ze sprzedaży systemów ERP wzrosły w 2014 r. do 40,18 mln dolarów (czyli o 18,4 proc.). Pozyskała także najwięcej spośród producentów ERP nowych klientów.

I została liderem rozwiązań ERP dla małych i średnich przedsiębiorstw z udziałem 52,1 proc. Jak stwierdza raport GUS „Społeczeństwo informacyjne w Polsce” w 2014 r. spośród 102 151 zarejestrowanych przedsiębiorstw systemów ERP używało 22 483, czyli 22 proc. Oznacza to, że w ciągu dwóch lat liczba takich firm wzrosła o 8,5 proc. Wśród dużych firm, zatrudniających ponad 250 osób, w 2012 r. z systemów ERP korzystało 69 proc., a w 2014 r. już 82,2 proc. (2448 z 2979 takich przedsiębiorstw). Jak twierdzi Edyta Kosowska, w najbliższych latach do wzrostu rynku przyczynią się głównie rozwiązania oparte na chmurze, systemach mobilnych, internecie rzeczy oraz analityczne. Dostawcy systemów dostrzegają to i inwestują coraz więcej w nowe technologie.

Z kolei analitycy Gartnera zauważają, że „ERP schodzi na coraz niższy poziom”, stając się nawet w mniejszych firmach jednym z podstawowych narzędzi analitycznych i planistycznych. Jest to głównie efektem upowszechnienia rozwiązań chmurowych i aplikacji business intelligence (BI).

Jednak małe i średnie firmy nadal szukają systemów najtańszych, z niskimi kosztami utrzymania, choćby nawet ich możliwości były nieco ograniczone. Widać to zwłaszcza w krajach naszego regionu świata. Analitycy Gartnera stwierdzili także, że w 2014 r. światowy rynek systemów ERP był wart około 25,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 3,8 proc. w stosunku do 2013 r.

Podobny ma być wzrost w 2015 r. i wartość rynku ma wynieść 26,5 mld dolarów. Nie zmieni się natomiast podział rynku: około 65 proc. udziałów w nim będzie miało 10 największych firm (w 2014 r. miały 64 proc.). Liderem światowym (a także na polskim rynku) pozostanie SAP, który w 2014 r. miał 24 proc. udziału. Drugie miejsce zajmie Oracle (miał 12 proc.). Kolejne miejsca zajmowały: Sage i Infor z globalnymi udziałami po 6 proc., a piąte przypadło Microsoftowi (5 proc.), oferującemu system ERP Microsoft Dynamics AX.

Sprzedaż oprogramowania w usłudze Softwareas-Service (SaaS) dała w ubiegłym roku 14 proc. przychodów ze sprzedaży ERP na świecie. W tym roku ma to być, według analityków, „znacznie więcej”. Polska jest, według raportów, rynkiem ERP znacznie rozwiniętym i w ciągu kilku lat ma osiągnąć status rynku dojrzałego.

Widać to choćby po stopniu nasycenia go przez systemy ERP, które kupują coraz mniejsze firmy. Klienci mają też coraz większą wiedzę o korzyściach, jakie mogą odnieść dzięki wdrożeniu systemów czy aplikacji ERP.

Podobnie jak na rynku amerykańskim i europejskim także w Polsce producenci oprogramowania ERP oferują architekturę systemową zorientowaną na usługi i obsługę określonych procesów biznesowych. Coraz popularniejsze są, poza systemami SaaS, są także rozwiązania zapewniające możliwość korzystania z funkcjonalności ERP na smartfonach i tabletach. Niektóre systemy są nawet dostosowane do urządzeń wyposażonych w ekrany dotykowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAREK MEJSSNER

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy