Rośnie popularność transakcji bez gotówki

Marta Walczak
opublikowano: 22-12-2010, 15:22

Rozmowa z Katarzyną Zubrzycką, dyrektor obszaru usług rozliczeniowych, Polbank EFG

"Puls Biznesu": Płatności bezgotówkowe są w Polsce popularne?

Katarzyna Zubrzycka: Płatności bezgotówkowe to wszelkiego rodzaju rozliczenia, w których nie używa się gotówki. Mogą to być przelewy z konta, płatności kartami płatniczymi, płatności bezstykowe itd. Największą rolę w płatnościach bezgotówkowych odgrywają karty płatnicze. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego w obiegu znajduje się obecnie prawie 33 mln kart. Wielu polskich konsumentów jeszcze do niedawna nie darzyło rozliczeń bezgotówkowych dużym zaufaniem. Karty płatnicze były wykorzystywane głównie do wypłaty pieniędzy z bankomatów. To się zmieniło. Liczba transakcji bezgotówkowych stale rośnie. Na podstawie danych udostępnionych przez agentów rozliczeniowych wiemy, że na polskim rynku funkcjonuje prawie 180 tys. punktów handlowo-usługowych, które akceptują płatności przy użyciu kart płatniczych, a liczba użytkowanych terminali wynosi 236 tysięcy. Systematyczne wprowadzanie rozwiązań pozwalających na akceptację kart płatniczych będzie się przyczyniało do wypierania gotówki i zastępowania jej przez inne formy płatności bezgotówkowych.

Jakie rozwiązania technologiczne stosuje się przy płatnościach bezgotówkowych?

Biorąc pod uwagę rozwiązania technologiczne, na rynku funkcjonują karty z paskiem magnetycznym, mikroprocesorem i z możliwością dokonywania transakcji zbliżeniowych. Karty wyposażone w mikroprocesor zapewniają zdecydowanie większy komfort i bezpieczeństwo nie tylko instytucjom finansowym, ale też klientom i placówkom handlowo-usługowym. Mikroprocesor pozwala indywidualizować obsługę i wykonywać dodatkowe funkcje, np. kodowanie biletu transportu miejskiego czy obsługę programów lojalnościowych. Na polskim rynku wciąż dominują karty z paskiem magnetycznym, jednak z roku na rok ich popularność słabnie, a rośnie udział kart z mikroprocesorem. Coraz większą popularnością cieszą się także transakcje realizowane bezstykowo. Rozwiązanie to jest przeznaczone głównie dla transakcji niskokwotowych. Transakcje bezstykowe odbywają się poprzez zbliżenie karty do odpowiedniego czytnika, a przez to nie wymagają składania podpisu przez klientów ani wprowadzania kodów identyfikacyjnych PIN. Takie płatności wprowadzają w pierwszej kolejności sieci tzw. szybkiej obsługi gastronomicznej, kawiarnie czy punkty prasowe.

Jak przebiega transakcja z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych?

Pewnie każdy z nas miał już okazję dokonywać płatności bezgotówkowych za pomocą karty płatniczej. Transakcja trwa tylko parę sekund i przebiega bez żadnych problemów i większych formalności. Kiedy przeciągniemy kartę płatniczą przez czytnik (w przypadku mikroprocesora kartę wkłada się do czytnika) i wprowadzimy kwotę do zapłaty w terminalu lub czytniku kart magnetycznych współpracującym z aplikacją płatniczą oraz, jeżeli tego wymaga dana karta, wprowadzimy kod PIN, urządzenie akceptujące komunikuje się z odpowiednim centrum rozliczeniowym. To poprzez kontakt z bankiem klienta dokonuje autoryzacji transakcji, automatycznie weryfikując PIN, pulę kart zastrzeżonych, a także czy na koncie klienta jest wystarczająco wiele pieniędzy, by można było zrealizować transakcję. Po zweryfikowaniu danych centrum rozliczeniowe wysyła unikalny kod autoryzacyjny do systemu płatniczego placówki handlowej informujący, czy transakcja może zostać zrealizowana. Jeśli nie ma obowiązku wprowadzania kodu PIN, to posiadacz karty musi jeszcze złożyć podpis. Centrum rozliczeniowe odpowiada za wykonanie przelewu na właściwe konto placówki handlowej. Przelew najczęściej jest dokonywany po zamknięciu dnia rozliczeniowego, przy czym wartość należności jest pomniejszona o prowizję należną za rozliczanie bezgotówkowych transakcji płatniczych.

Firmy powinny korzystać z tej technologii?

Coraz więcej klientów wybiera punkty handlowo-usługowe, które umożliwiają dokonywanie płatności kartą. Akceptacja kart to dobry sposób na utrzymanie klientów i zdobywanie nowych, w tym z konkurencyjnych punktów nieakceptujących kart płatniczych. Posiadanie terminala przekłada się na wzrost liczby transakcji, a także umożliwia firmie jeszcze lepsze funkcjonowanie w warunkach stale rosnącej konkurencji. Ważnymi korzyściami wynikającymi z instalacji terminala są jego dodatkowe funkcje, np. wydruk e-voucherów, czyli elektronicznych doładowań telefonów komórkowych.

W jakim kierunku będą się rozwijały technologie płatności bezgotówkowych?

Rynek płatności bezgotówkowych będzie zmierzał w kierunku rozwoju i upowszechniania płatności wykorzystujących technologię zbliżeniową. W wielu branżach ze względu na zdecydowanie krótszy czas potrzebny na przeprowadzenie transakcji ta technologia pozwoli na zwiększenie obrotów. Karty bezstykowe umożliwiają błyskawiczne płatności za małe zakupy bez konieczności podawania karty sprzedawcy czy wprowadzania kodu PIN. Natomiast oferta dotycząca terminali będzie się w najbliższym czasie rozszerzała o usługi dodatkowe.

A co z bezpieczeństwem systemu?

Płatności bezgotówkowe są zdecydowanie bezpieczniejsze od gotówkowych. Po pierwsze — są rozliczane przez instytucje finansowe, które muszą spełniać wysokie standardy m.in. w zakresie bezpieczeństwa transmisji i przechowywania danych. Po drugie, transakcje rejestrują jednocześnie systemy informatyczne kilku instytucji rozliczających, czyli agenta rozliczeniowego, wystawcy karty i systemu płatniczego. Dzięki takiemu wielokrotnemu zapisowi nie ma ryzyka, że transakcja "zniknie", a jej szczegóły zawsze są możliwe do odtworzenia i prześledzenia. Poza tym strony uczestniczące w transakcji chronią regulacje systemów płatniczych, w myśl, których płacący ma prawo reklamowania operacji, które jego zdaniem, niesłusznie obciążyły jego rachunek.

Użytkownicy kart płatniczych nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo.
Użytkownicy kart płatniczych nie muszą się obawiać o bezpieczeństwo.
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Walczak

Polecane