Rośnie popyt na paliwo w Chinach

  • Paweł Makosz
opublikowano: 05-03-2021, 12:42

Wraz z postępującym ożywieniem gospodarczym w Chinach rośnie zapotrzebowanie na ropę i jej destylaty. Analitycy liczą na podtrzymanie tego trendu w kolejnych miesiącach.

– Od początku roku obserwujemy wzrost popytu na benzynę i olej napędowy - powiedział Sengyick Tee, analityk z SIA Energy w Pekinie.

W pierwszych dwóch miesiącach 2021 r. zużycie oleju napędowego zwiększyło się o około 10 proc. w porównaniu z tym samym okresem z 2019 r., natomiast poziom wykorzystania paliwa silnikowego był wyższy o 3,2 proc.

Yegor Aleyev/TASS/Forum

Z przebadanych ponad 1 tys. firm energetycznych i petrochemicznych z 30 chińskich prowincji około 79 proc. przywróciło pełną produkcję zaraz po święcie Nowego Roku Księżycowego.

– Krajowa gospodarka ustabilizowała się. W porównaniu z tym samym okresem z 2020 roku poziom wytwarzanej energii wzrósł o 20 proc. - powiedział He Lifeng, szef krajowej agencji planowania gospodarczego.

Według danych Narodowego Biura Statystycznego, przerób ropy naftowej w chińskich rafineriach wynosił średnio 13,51 mln baryłek dziennie w 2020 roku, co stanowi 3,2-proc. wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

Chiny są największym na świecie importerem ropy naftowej, w ubiegłym roku sprowadzały dziennie ponad 10 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane