Czytasz dzięki

Rośnie popyt na usługi firm odzyskujących dane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-09-2005, 11:04

Tegoroczne lato było rekordowe pod względem liczby zgłoszonych przypadków utraty danych z komputerów, zarówno stacjonarnych jak i przenośnych - szacują katowiccy specjaliści, zajmujący się odzyskiwaniem danych. Zawiniły głównie upały i wyładowania atmosferyczne - poinformowali w piątek firma Ontrack.

Tegoroczne lato było rekordowe pod względem liczby zgłoszonych przypadków utraty danych z komputerów, zarówno stacjonarnych jak i przenośnych - szacują katowiccy specjaliści, zajmujący się odzyskiwaniem danych. Zawiniły głównie upały i wyładowania atmosferyczne - poinformowali w piątek firma Ontrack.

W piątek - pierwszym dniu jesieni - katowicka firma Ontrack Odzyskiwanie Danych podsumowała swoją aktywność minionego lata. Z szacunków firmy wynika, że gdyby nie odzyskanie utraconych danych, jej klienci straciliby ponad 3,5 mln zł.

Większość danych, w tym gotową do druku książkę artysty Ireneusza Betlewicza wraz z ilustracjami, udało się odzyskać. Betlewicz to m.in. malarz, poeta i publicysta, jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami.

Tego lata do katowickiego laboratorium odzyskiwania danych trafiło 23 proc. więcej przypadków utraty danych niż w lecie 2004 r. Po raz pierwszy klienci stracili więcej danych z laptopów niż z komputerów stacjonarnych.

Liczba przyniesionych do firmy laptopów była aż o 62 proc. wyższa od ubiegłorocznej. To efekt upalnych dni (źle wentylowane laptopy są szczególnie podatne na utratę danych), ale także wzrastającej liczby użytkowników przenośnych komputerów. Tylko w pierwszym kwartale roku w Polsce sprzedano ich prawie dwa razy tyle co w tym samym okresie 2004 r.

Właściciele komputerów stacjonarnych podczas upałów najczęściej tracą dane wskutek złej wentylacji pomieszczeń, natomiast częstą przyczyną utraty danych z laptopów jest przypadkowe zasłanianie otworów wentylacyjnych.

Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych we wszystkich przypadkach to 76 proc. Obejmuje zarówno przypadki logiczne (np. przy przypadkowym usunięciu pliku), jak i te najcięższe (mechaniczne), w których komputery ulegają spaleniu, zalaniu lub zgnieceniu.

Ontrack Odzyskiwanie Danych jest polskim oddziałem światowej firmy Kroll Ontrack.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane