Rośnie produkcja czeskiego przemysłu

opublikowano: 12-01-2005, 12:46

Już od 27 miesięcy rośnie produkcja czeskiego przemysłu - wynika z opublikowanych w środę danych Czeskiego Urzędu Statystycznego (CzSU). W ciągu ostatniego roku wzrosła ona o około 10 procent (pełne dane dotyczą jedynie okresu od stycznia do listopada 2004 r.).

Wzrost produkcji przemysłowej - twierdzą analitycy - to przede wszystkim efekt wzrostu popytu, ale także rozwoju działalności firm kontrolowanych przez kapitał zagraniczny, których udział w zyskach czeskiego przemysłu wynosi ponad 50 proc.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy ub.r. wydajność pracy w czeskich zakładach przemysłowych wzrosła o 13,8 proc. Tak wysokie tempo wzrostu - jak powiedział dziennikarzom analityk Volksbanku Vladimir Pikora - to głównie efekt restrukturyzacji firm i zdolności czeskich wyrobów do konkurowania na rynkach zagranicznych.

Zdaniem ekspertów, w 2005 r. można w Czechach oczekiwać wzrostu produkcji przemysłowej o około 9 proc. W roku 2003 wyniósł on 5,8 proc. Głównym motorem napędowym dla czeskiego przemysłu był eksport. Według analityków, nie potwierdziły się obawy, że zahamowanie tempa wzrostu gospodarczego w Niemczech odbije się niekorzystnie na czeskiej gospodarce.

Do końca listopada ub.r. czeskie firmy przemysłowe zawarły kontrakty gwarantujące im produkcję o wartości prawie 120 mld koron (ok. 18 mld zł), czyli aż o 1/5 więcej niż w analogicznym okresie 2003 r. W większości przypadków zbyt produktów udało się zapewnić za granicą, gdzie sprzedano o 25 proc. więcej niż w roku poprzednim. Na zdecydowaną poprawę w czeskim przemyśle wpłynie w tym roku - jak oczekują eksperci - produkcja samochodów w nowych zakładach TPCA (Toyoty, Peugeota i Citroena) w Kolinie, gdzie produkowane będą niewielkie osobowe auta małolitrażowe.

Zbigniew Krzysztyniak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rośnie produkcja czeskiego przemysłu