Rośnie rating Polski, więc złoty idzie w górę

Andrzej Gondek
opublikowano: 22-02-2008, 00:00

Sprawozdanie z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej wykazało pewną ostrożność w podwyżkach stóp. Powinny być one stopniowe i wyważone ze względu na niepewność ich wpływu na kurs złotego. Dobrą wiadomością dla naszej waluty była decyzja agencji ratingowej S&P o podwyższeniu perspektywy oceny wiarygodności Polski ze stabilnej do pozytywnej, do poziomu A-.

Reakcją na te informacje był spadek rentowności 5-letnich obligacji do 6,1 proc. i 10-letnich do 5,93 proc. Zyskał też złoty. Kurs EUR/PLN wynosi 3,5680, a USD/PLN 2,4150. Fatalny odczyt indeksu Fed z Filadelfii, potwierdzający spowolnienie w gospodarce USA, osłabił dolara. Kurs EUR/USD pokonał istotny opór przy 1,4760, wyznaczając tygodniowe maksimum na 1,4788. Dobre dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii umocniły funta. Kurs GBP/USD wzrósł do 1,9600.

Andrzej Gondek

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Gondek

Polecane