Rośnie renoma polskich producentów maszyn

Bartosz Dyląg
opublikowano: 23-05-2007, 00:00

Polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych skutecznie radzą sobie za granicą. Szczególnie ważne są dla nich Rosja i Chiny.

Polscy producenci maszyn i urządzeń górniczych skutecznie radzą sobie za granicą. Szczególnie ważne są dla nich Rosja i Chiny.

Wysokie zaawansowanie technologiczne naszych produktów oraz wiedza górnicza na najwyższym poziomie cieszy się sporym uznaniem zagranicznych odbiorców. Specjaliści podkreślają, że jedną z przyczyn sukcesu jest to, że polskie firmy zaplecza górniczego doświadczenie zdobywały podczas pracy w polskich kopalniach, w warunkach uważanych za jedne z najtrudniejszych na świecie.

Dla polskich producentów sprzedaż na rynkach zagranicznych jest kluczowa. W 2006 r. wartość sprzedaży zagranicznej Grupy Famur wyniosła 38 proc. przychodów spółki, ZZM-Kopex sprzedaje za granicą 58,7 proc. produkcji. Famur najintensywniejsze działania prowadzi na wschodzie i w UE. Spółka zapewnia, że chce rozwijać kontakty także w Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Afryce oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie. Specjaliści są zdania, że biorąc pod uwagę inwestycje w budowę nowych kopalń, najbardziej atrakcyjne rynki to Chiny, Rosja, Indie, Indonezja, Australia i Ameryka Południowa. Popyt na węgiel w latach 2007-15 będzie tam rósł o 5-6 proc. rocznie, średnia światowa to 3 proc.

Szacowane zapotrzebowanie na maszyny i urządzenia górnicze w Chinach wynoszą około 1,5 mld dol. rocznie.

— Zawarliśmy z Chińczykami umowę na dostawę górniczych obudów ścianowych. Jej wartość to 75 mln USD. To największy kontrakt polskiej firmy z zaplecza górniczego od 15 lat — podkreśla Tadeusz Soroka, prezes Kopeksu.

Firma zrealizowała ostatnio także dostawy maszyn górniczych do Rosji. Dla OAO Kopalnia dostarczy obudowę ścianową za 17,4 mln EUR.

— Kopex otrzymał również zlecenie z rynku indyjskiego i indonezyjskiego, dla którego grupa specjalistów spółki wykona projekt budowy kopalni — mówi Tadeusz Soroka.

Grupa Famur od początku 2007 r. zawarła kontrakty eksportowe na łączną kwotę 178,35 mln zł, z czego 118,3 mln zł to kontrakty z odbiorcami rosyjskimi.

— W maju tego roku podpisaliśmy sześć umów z rosyjskimi kontrahentami o wartości ponad 118,3 mln zł, obejmują one m.in. dostawę pełnego kompleksu ścianowego. Grupa jako jedyny producent w Polsce wykonała już drugi pełny kompleks ścianowy — pierwszy trafił do Argentyny — zaznacza Waldemar Łaski, wiceprezes Famur.

Branża producentów maszyn i urządzeń górniczych jest w trakcie konsolidacji. Wkrótce dojdzie do zmian w strukturze właścicielskiej Kopeksu (debiut na GPW w czerwcu 1998 r.). Zostanie przeprowadzona transakcja przejęcia akcji Zabrzańskich Zakładów Mechanicznych przez Kopex, który w zamian wyda akcje własne. Będzie to tzw. odwrotne przejęcie — podmiot kontrolowany kapitałowo stanie się podmiotem kontrolującym.

11 maja Kopex za 100 mln zł kupił 68 proc. niemieckiej spółki Hansen Sicherheists-technik, która jest na rynku systemów bezpieczeństwa dla górnictwa drugim graczem na świecie. Wzmacnia się też Famur, na giełdzie od sierpnia 2006 r. Pierwszą z zapowiadanych akwizycji było kupno za 7,5 mln zł spółki Georyt — Centrum Produkcyjne.

Na przełomie lat 2007 i 2008 r. na giełdzie zamierza zadebiutować także Grupa Glinik z Gorlic, wyspecjalizowana między innymi w produkcji maszyn górniczych, narzędzi wiertniczych i odkuwek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Dyląg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu