Rośnie sojusz na rzecz standardu mobilnych płatności

ET
opublikowano: 14-05-2014, 00:00

System płatności może wystartować. W układance brakuje już tylko jednego elementu.

Polski Standard Płatności (PSP) ma coraz większe szanse, żeby rzeczywiście stać się rynkowym standardem. Spółka zawiązana przez sześć banków podpisała umowę z Krajową Izbą Rozliczeniową (KIR), która zajmie się obsługą transakcji mobilnych. To natomiast pozwoliło wystąpić o zgodę NBP na prowadzenie krajowego systemu płatniczego. Na tym dobre wieści się nie kończą. Do PSP chcą dołączyć: Eurobank, BNP Paribas, Credit Agricole oraz Idea Bank, a także Dotpay, PayTel i Comp Centrum Innowacji.

Wszystko wskazuje na to, że do koalicji tworzącej standard płatniczy dołączy też First Data. Gdyby list intencyjny zaowocował porozumieniem, byłby to milowy krok, First Data to agent dysponujący największą liczbą terminali płatniczych oraz obsługujący karty kilku banków (m.in. Raiffeisen, Deutsche Bank, Toyota Bank) — to łącznie 5 mln z 35 mln wydanych kart. Poza PSP wciąż pozostaje Pekao, który rozwija własny system płatności Peopay. Dla budujących PSP to niemały problem. Chodzi o drugi co do wielkości bank, jednego z największych wystawców kart oraz agenta rozliczeniowego, dysponującego trzecią co do wielkości siecią terminali płatniczych.

— Jeśli do PSP dołączą mniejsze banki i First Data, Pekao nie będzie mógł długo stawać okoniem. Zresztą do powodzenia inicjatywy kluczowe znaczenie ma co innego — zainteresowanie dużych sieci handlowych. Jeśli zaczną akceptować płatności mobilne, cały system ruszy — mówi jeden z bankowców zaangażowanych w projekt. Testy standardu zaczną się latem. Jesienią system może rozpocząć działalność operacyjną. Z punktu widzenia klientów największą wartość będą stanowić przelewy z telefonu na telefon, do czego wystarczyć będzie tylko numer komórki odbiorcy. Powszechnie dostępne powinny być również bezkartowe wypłaty z bankomatów. Jeśli First Data dołączy do systemu, docelowo dwie trzecie terminali płatniczych powinno akceptować płatności telefonem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu