Rośnie zainteresowanie bogatych Rosjan luksusowymi nieruchomościami w kraju

opublikowano: 01-02-2019, 11:33

Prezydent Putin przez lata wzywał bogatych obywateli swojego kraju do sprowadzenia swoich aktywów z powrotem do Rosji. W ciągu ostatnich dwóch dekad Rosjanie byli bowiem głównymi nabywcami nieruchomości w Paryżu, Londynie, Nowym Jorku i wielu innych liczących się w świecie miastach. Pojawiły się jednak oznaki, że ten trend może ulec zmianie.

Sankcje i zaostrzone środki przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy wydają się mieć pewien wpływ na decyzje podejmowane przez bogatych Rosjan.

Wieżowce w Moskwie
Zobacz więcej

Wieżowce w Moskwie fot. Bloomberg

W zeszłym roku w Moskwie odnotowano ponad 1000 transakcji sprzedaży luksusowych nieruchomości w porównaniu z 790 w 2017 r. Ich wartość oszacowano na ponad 77 mld rubli (1,17 mld USD), wynika z danych zaprezentowanych przez firmę brokerską Knight Frank. 

Rynek luksusowych nieruchomości w Moskwie trzyma się dobrze, mimo że gospodarka znajduje się w trudnej sytuacji. Specjaliści tłumaczą to zwiększeniem się trudności w nabywaniu nieruchomości przez Rosjan poza granicami kraju w skutek nałożonych sankcji.

Jeśli wcześniej mieliśmy do czynienia z sytuacją, że zamożne osoby potrzebowały domów w Londynie lub w Nowym Jorku, teraz nie rzadko spotykamy się z propozycją od naszych klientów, aby nieruchomość w Chelsea czy innym zagranicznym mieście przyjąć jako częściową zapłatę za nowe mieszkanie w Moskwie - powiedział Boris Azarenko,  dyrektor generalny Vesper, największego dewelopera luksusowych nieruchomości w Moskwie.

Rosja ma wielu bogaczy. Według szacunków Capgemini, w kraju jest co najmniej 189,5 tys. osób o bardzo wysokich dochodach, kontrolujących około 1,1 bln USD. Jest także spora liczba prawdziwych miliarderów. Na liście najbogatszych ludzi na świecie w pierwszej 500 agencji Bloomberg znajduje się 26 Rosjan o łącznej wartości majątku szacowanej na 271 mld USD.

Vesper stworzył ponad 103 tys. metrów kwadratowych nowej przestrzeni mieszkalnej w ciągu ostatnich trzech lat. Wycenione na 1,9 mln rubli (108 tys. zł) za metr kwadratowy, apartamenty w Nabokov są o około 10 proc. tańsze niż podobne nieruchomości na Manhattanie.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu