Czytasz dzięki

Rośnie zainteresowanie obligacjami firm

Krzysztof Grudzień, Quercus TFI
opublikowano: 29-07-2020, 22:00

Pierwsze półrocze przyniosło wiele emocji na rynku obligacji korporacyjnych.

Główną przyczyną niespotykanej historycznie dużej zmienności notowań było rozprzestrzenienie się epidemii koronawirusa na świecie, która nie ominęła naszego kraju. Dzięki luzowaniu restrykcji i sukcesywnemu powrotowi do działalności gospodarczej, wprowadzeniu tarcz antykryzysowych i głębokim cięciom stóp procentowych drugi kwartał zakończyliśmy w zdecydowanie lepszych nastrojach niż w marcu czy kwietniu.

Po dobrej końcówce pierwszego półrocza, w lipcu obserwujemy kontynuację wzrostu zainteresowania tą klasą aktywów. Bez wątpienia przyczynia się do tego ponowny wzrost napływów do funduszy dłużnych i transfer pieniędzy do tego rodzaju produktów z bardzo nisko oprocentowanych (na poziomie niewiele wyższym od zera) depozytów bankowych.

W tym roku można zaobserwować również wzrost aktywności inwestorów indywidualnych na rynku Catalyst. Wpisuje się to w ogólny trend ich powrotu na GPW, którego nie obserwowaliśmy od wielu lat. Obroty na rynku Catalyst kształtują się na poziomie powyżej 200 mln zł, co potwierdza zainteresowanie tym segmentem rynku. Nową grupą instrumentów notowanych na rynku Catalyst są obligacje emitowane przez PFR i BGK (gwarantowane przez skarb państwa) potocznie zwane „covidowymi”. Do tej pory wprowadzono osiem serii instrumentów emitowanych przez PFR oraz BGK o łącznej wartości nominalnej ok. 120 mld zł.

Na rynku pierwotnym dominowały ostatnio emisje firm leasingowych, faktoringowych z dużych grup bankowych oraz emisje plasowane przez PKO Bank Hipoteczny. Nielicznymiwyjątkami były emisje PCC Exol (25 mln zł) oraz Ghelamco Invest (75 mln i 35 mln zł), które spotkały się dużym zainteresowaniem i zakończyły redukcją zapisów dla inwestorów. Co ciekawe, instrumenty oferowane przez tych emitentów mają wbudowany stały kupon (odpowiednio 5,5 i 6,1 proc.), co jak do tej pory nie było częstym zjawiskiem na rodzimym rynku. Może jest to odpowiedź na okres niskich stóp procentowych i początek odejścia od instrumentów zmiennokuponowych w stronę modelu rynków euroobligacji, na którym oferowane są głównie instrumenty o stałym kuponie.

Reasumując, zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi rośnie. Spodziewamy się kontynuacji tej tendencji w drugiej połowie roku. Głównym powodem będzie poszukiwanie przez inwestorów alternatywy dla nisko oprocentowanych depozytów bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grudzień, Quercus TFI

Polecane