Rośnie zatrudnienie w sektorze energetyki odnawialnej

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 24-05-2017, 14:15
aktualizacja: 24-05-2017, 14:16

W sektorze energii odnawialnej w zeszłym roku globalnie pracowało około 9,8 mln osób, co w porównaniu z 2015 r. oznaczało wzrost rzędu 1,1 proc., donosi Bloomberg, powołując się na najnowszy doroczny raport Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (IRENA).

Stawce przewodził segment energetyki słonecznej.

Energetyka solarna, panele fotowoltaiczne
Zobacz więcej

Energetyka solarna, panele fotowoltaiczne fot. Bloomberg

Chociaż wzrost gospodarczy spowolnił w ostatnich dwóch latach, działy fotowoltaiczny i wiatrowy zwiększyły liczbę pracowników ponad dwukrotnie od 2012 r., kiedy to po raz pierwszy zebrano stosowne dane IRENA. Od tego czasu globalne zatrudnienie w zakresie energii odnawialnej wzrasta co roku, a fotowoltaika słoneczna stała się największym segmentem według liczby miejsc pracy w 2016 r.

Fotowoltaika słoneczna zatrudniała 3,09 mln osób. Kolejne miejsce przypadało segmentowi biopaliw, z wynikiem na poziomie 1,7 mln. Przemysł związany z energetyką wiatrową miał 1,2 mln pracowników, co oznacza wzrost o 7 procent w porównaniu z rokiem 2015.

Zatrudnienie w sektorze  odnawialnych źródłach energii, z wyłączeniem dużych elektrowni wodnych, wzrosło w ubiegłym roku o 2,8 proc. do 8,3 miliona osób, zaś wiodącymi pod tym względem rynkami były Chiny, Brazylia, Stany Zjednoczone, Indie, Japonia i Niemcy. W 2016 r. kraje azjatyckie miały 62 proc. udział we wszystkich miejscach pracy, w porównaniu z 50 proc. w 2013 r.

Według prognoza IRENA, do 2030 r. w tym segmencie gospodarki pracę może wykonywać 24 mln ludzi, co w dużej mierze wiązać się będzie z działaniami na rzecz przeciwdziałania niekorzystnym zmianom klimatycznym.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Rośnie zatrudnienie w sektorze energetyki odnawialnej