Rosnieft chce od Jukosu 11 mld dolarów

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2005, 17:01

Sąd Arbitrażowy w Moskwie z przyczyn formalnych odmówił we wtorek rozpatrzenia opiewających na 304 mldrubli (11 mld dolarów) roszczeń wobec kompanii naftowej Jukos, wysuniętych przez Rosnieft, nowego właściciela Jugansknieftiegazu, byłej spółki-córki Jukosu.

Sąd Arbitrażowy w Moskwie z przyczyn formalnych odmówił we wtorek rozpatrzenia opiewających na 304 mldrubli (11 mld dolarów) roszczeń wobec kompanii naftowej Jukos, wysuniętych przez Rosnieft, nowego właściciela Jugansknieftiegazu, byłej spółki-córki Jukosu.

    Rosnieft twierdzi, że w latach 1999-2003 Jugansknieftiegaz ponosił straty, sprzedając Jukosowi ropę po zaniżonych cenach. Rosnieft oszacował je na 163,1 mld rubli.

    Rosnieft obarcza też Jukos odpowiedzialnością za zaległości podatkowe Jugansknieftiegazu. Te roszczenia ta należąca w 100 procentach do państwa spółka wyceniła na 141,2 mld rubli.

    Jukos nie poczuwa się do winy i odmawia płacenia Rosnieftowi.

    Sąd Arbitrażowy nie przyjął wniosków do rozpatrzenia, ponieważ Jugansknieftiegaz, który w tym sporze występuje jako strona, nie wniósł opłaty skarbowej, wynoszącej 100 tys. rubli, czyli 3,6 tys. USD. Jeśli spółka w ciągu miesiąca dokona tej opłaty, sąd zajmie się oboma wnioskami.

    Rosyjski fiskus domaga się od Jukosu zapłacenia zaległych podatków na kwotę 27,5 mld USD. Na poczet tych zaległości w grudniu ubiegłego roku za 9,35 mld dolarów sprzedano na aukcji pakiet 76,7 proc. akcji Jugansknieftiegazu. Aktywa te trafiły ostatecznie w ręce Rosnieftu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane