Czytasz dzięki

Rosnieft żąda od portalu RBK gigantycznego odszkodowania

  • PAP
opublikowano: 21-05-2020, 19:24

Koncern Rosnieft zażądał od rosyjskiego portalu RBK odszkodowania w wysokości 43 mld rubli (ponad 607 mln USD) z powodu artykułu o projektach koncernu w Wenezueli. Koncern uważa, że materiał zaszkodził jego reputacji biznesowej.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

O kwocie żądanego odszkodowania RBK poinformował w czwartek, po zapoznaniu się z pozwem.

Powodem sporu między Rosnieftem, największym rosyjskim producentem ropy, jest materiał opublikowany przez RBK 14 maja. Artykuł dotyczył przejmowania aktywów naftowych w Wenezueli, których pozbył się Rosnieft, przez nowych właścicieli. RBK utrzymywał, że państwowa firma RosZarubieżNieft wykupiła 80 proc. Narodowego Konsorcjum Naftowego, poprzez które Rosnieft zarządzał aktywami w Wenezueli, a następnie zarejestrowała te udziały na firmę ochroniarską, która wcześniej należała do Rosnieftu.

Po publikacji Rosnieft przysłał wyjaśnienie, które sprawiło, że RBK zmienił tytuł materiału. Według koncernu nagłówek w pierwszej wersji kwestionował fakt, że Rosnieft pozbył się aktywów w Wenezueli. Koncern oświadczył w pozwie, że publikacja naraża go na "dodatkowe zagrożenie sankcjami" mimo zakończenia działalności w Wenezueli.

O tym, że Rosnieft sprzedał swoje wenezuelskie aktywa rządowi Rosji, media w Moskwie poinformowały w marcu br. Wcześniej Stany Zjednoczone nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.

W 2016 roku Rosnieft żądała od gazety "RBK", wchodzącej w skład tego samego holdingu medialnego, odszkodowania w kwocie 3,2 mld rubli (wówczas ponad 50 mln dolarów), również za domniemane szkody dla reputacji biznesowej. Sąd nakazał wtedy "RBK" wypłacenie wielokrotnie niższej kwoty, a następnie sąd apelacyjny uznał, że wydawca nie musi w ogóle płacić odszkodowania. Uznał jednak informacje dziennikarzy za zniesławiające i zalecił opublikowanie sprostowania.

Publikacje na temat szefa Rosnieftu, Igora Sieczyna, są powodem kłopotów renomowanego rosyjskiego dziennika gospodarczego, "Wiedomosti". Doszło w nim do zmiany właściciela i szefa redakcji. Nowy p.o. redaktora, Andriej Szmarow, usunął ze strony internetowej "Wiedomosti" materiał dotyczący Sieczyna. Później dziennikarze "Wiedomosti" wraz z kilkoma innymi redakcjami opublikowali materiał, w którym uznali, że w mianowanie Szmarowa zaangażowany był zastępca Sieczyna i zarazem rzecznik Rosnieftu, Michaił Leontjew.

Igor Sieczyn jest jednym z najbliższych współpracowników prezydenta Władimira Putina; w przeszłości był wicepremierem i wiceszefem administracji prezydenta Rosji.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane