Ross: polityka Bidena wobec Chin nie różni się wiele od polityki Trumpa

opublikowano: 27-07-2021, 09:51

Były amerykański sekretarz handlu Wilbur Ross uważa, że retoryka prezydenta Joe Bidena wobec Chin jest „mocna”, a jego polityka wobec tego kraju nie różni się znacząco od realizowanej przez administrację Donalda Trumpa.

Ross, były sekretarz handlu w administracji Donalda Trumpa znalazł się na liście Amerykanów objętych sankcjami przez Chiny . Według niego, stoi za tym przede wszystkim PR. Wskazał, że wiele osób objętych sankcjami nie jest powszechnie znanych i dodając go Pekin chciał mieć na liście kogoś, kto mógłby przyciągnąć uwagę.

- Z pewnością nie ma szczególnych powodów myśleć, że objęcie mnie sankcjami zmieni politykę handlową prezydenta Bidena – zauważył Ross.

Willbur Ross, fot. Bloomberg
Willbur Ross, fot. Bloomberg

Ross powiedział, że z jego doświadczenia wynika iż Chiny preferują duże, państwowe firmy i będą dążyć do kontrolowania prywatnego biznesu.

- Myślę, że obawiają się, że kiedy ci ludzie staną się bogaci, będzie ich trudno kontrolować, szczególnie jeśli ich majątek będzie poza Chinami – powiedział. – Jeśli wskazać jedną rzecz, którą Chiny zawsze są zainteresowane, niemal obsesyjne, to jest nią kontrola – dodał.

Były sekretarz handlu wskazał jako przykład spółkę Didi, nazywaną „chińskim uberem”, która znalazła się na celowniku władz Chin po tym jak weszła na giełdę w USA rzekomo pomimo niedostosowania się do wymogów chińskiego regulatora.

- Nie ma wątpliwości, że wiedzieli o zbliżającym się IPO – powiedział Ross. – Musieli wiedzieć, że podjęcie działań bezpośrednio po debiucie będzie bardzo destrukcyjne dla kursu, więc można zakładać, że zrobili to w sposób wyrachowany, że był to bardzo przemyślany ruch wysyłający przekaz do przedsiębiorców: nie próbujcie pogrywać sobie z nami bo tego pożałujecie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Fox Business

Polecane