Rossmann przegonił Naturę

ML
opublikowano: 09-07-2007, 00:00

248 do 230 dla Niemców. Rossmann przeskoczył Drogerię Naturę pod względem liczby sklepów.

248 do 230 dla Niemców. Rossmann przeskoczył Drogerię Naturę pod względem liczby sklepów.

To była oczekiwana zmiana miejsc. Oto niemiecki Rossmann, który prowadzi 248 sklepów w Polsce, wysunął się na pierwsze miejsce pod względem liczby drogeryjnych placówek. Ustąpiła mu miejsca Drogeria Natura (DN), należąca do kontrolowanej przez Irlandczyków Polbity. Ustąpiła, bo rok temu zdecydowała się na zamykanie franczyzowych placówek. DN ma obecnie 230 sklepów.

— Franczyzowe placówki były nierentowne, teraz będziemy otwierać wyłącznie własne sklepy — mówi Wojciech Filipczyk, prezes DN.

Wyścig jednak będzie trwać, a Polbita łatwo nie odda pola. W tym roku ma powstać 30 placówek, w ciągu pięciu lat jeszcze 150, przekraczając barierę 400 punktów. Co na to Rossmann?

— Do końca roku chcemy mieć 280 placówek, a w przyszłości będziemy otwierać kilkadziesiąt sklepów rocznie —mówi Roman Lewandowski, rzecznik Rossmanna.

O ile rywalizacja na polu otwieranych placówek jest wyrównana, to pod względem obrotów dystans między obiema firmami jest gigantyczny. Ubiegły rok Rossmann w Polsce zakończył 1,3 mld zł przychodów, a prognozy na ten rok mówią o 1,7 mld zł. Z kolei Polbita zanotowała 249 mln zł przychodów. Może się jednak wreszcie pochwalić zyskiem netto. Po 11 latach strat (łącznie 80 mln zł) w 2006 r. Polbita zarobiła 5,7 mln zł. Rossmann nie ujawnia wyniku netto.

Obie firmy mogą jednak zacierać ręce. Rynek kosmetyków rośnie dość szybko. W ubiegłym roku Polacy wydali na nie 9 mld zł, a w tym roku — o 4-5 proc. więcej. Jest więc o co walczyć.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ML

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy