Rostowski: Polska jako 1. kraj regionu przyłączyła się do G5 ws. podatków

DI, PAP
opublikowano: 14-05-2013, 20:57

Polska jako pierwszy kraj naszego regionu przyłączyła się do inicjatywy G5 zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dot. oszustw podatkowych w różnych krajach - powiedział w Brukseli wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski.

 

Rostowski brał udział we wtorek w spotkaniu ministrów finansów krajów UE.

"Polska przyłączyła się jako pierwszy kraj naszego regionu do inicjatywy G5 (...) zmierzającej do ustalenia mechanizmu automatycznej wymiany informacji dotyczącej oszustw podatkowych w różnych krajach" - powiedział Rostowski. "Będziemy to jak najbardziej wspierali" - zapewnił.

Grupa G5 (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania) zainicjowała niedawno pilotażowy projekt automatycznej wymiany informacji podatkowej, by lepiej wykrywać oszustwa podatkowe.

Po wtorkowym spotkaniu ministrów przedstawicielstwo Wielkiej Brytanii przy UE poinformowało, że 16 krajów, w tym Polska, przyłączyło się do niej i podpisało wspólne oświadczenie w sprawie dążenia do utworzenia nowego, globalnego standardu automatycznej wymiany informacji w celu zwalczania zjawiska unikania płacenia podatków. Standard ten miałby być oparty na amerykańskiej legislacji US FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Poza Polska i Wielką Brytanią oświadczenie podpisały: Czechy, Belgia, Dania, Finlandia, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja. Brytyjczycy zaznaczyli, że wspólna deklaracja to pokłosie inicjatywy G5.

"Jest niezmiernie ważne, aby w trudnej sytuacji w gospodarce światowej, a także europejskiej, wszyscy wiedzieli, że także najbogatsi i najbogatsze firmy będą płacić te podatki, które powinny płacić i w tych krajach, w których powinny płacić. Naszym celem jest, żeby uczciwym podatnikom było łatwiej płacić podatki, a nieuczciwym podatnikom było trudniej nie płacić podatków" - argumentował szef polskiego resortu finansów.

Jego zdaniem zwalczanie oszustw podatkowych jest tylko możliwe przy ścisłej współpracy międzynarodowej. Zaznaczył, że w przypadku inicjatywy, do której przyłączyła się Polska, chodzi o automatyczną wymianę informacji, a nie na zasadzie prośby, jak teraz. "Automatyczna wymiana informacji znacząco ułatwi ściganie (oszustw)" - podkreślił.

Ministrowie finansów uzgodnili we wtorek w Brukseli udzielenie Komisji Europejskiej mandatu do negocjacji nowej umowy o opodatkowaniu przychodów z oszczędności pomiędzy UE a Szwajcarią, Liechtensteinem, Monako, Andorą i San Marino. Dotąd sprawę mandatu blokowały Austria i Luksemburg, którym zależało na utrzymaniu tajemnicy bankowej.

"Mandat jest klarowny, mamy pełne prawo negocjowana umowy tak ambitnej jak to możliwe" - mówił po spotkaniu ministrów komisarz UE ds. podatków Algirdas Szemeta. Przyznał, że ze sprawą umowy z pięcioma krajami związana jest nowelizacja unijnej dyrektywy o oszczędnościach, która przewiduje automatyczną wymianę informacji podatkowych między państwami członkowskimi. Jednak w tej sprawie na porozumienie we wtorek nie pozwoliło stanowisko Austrii i Luksemburga. W związku z tym sprawa ma trafić na najbliższy szczyt UE 22 maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane