Rostowski: wiele krajów popiera polski pomysł ws. szczytów euro

PAP
opublikowano: 24-01-2012, 09:54

Wszystkie kraje spoza euro i niektóre z eurolandu popierają polski pomysł organizacji szczytów euro z udziałem obserwatorów spoza strefy - powiedział we wtorek minister finansów Jacek Rostowski po poniedziałkowej debacie nt. projektu paktu fiskalnego.

"To naprawdę nie jest tylko polski postulat. To był może polski pomysł, ale do tego przyłączyło się bardzo wielu. (...) Wszystkie kraje, które są spoza i niektóre z euro aktywnie mówiły i popierały (polski pomysł - PAP)" - powiedział Rostowski we wtorek w Brukseli, relacjonując poniedziałkową debatę ministrów finansów na temat projektu międzyrządowego traktatu o wzmocnieniu dyscypliny fiskalnej.

"Był tylko jeden głos przeciw" - powiedział Rostowski. Nie sprecyzował, o jaki kraj chodzi, ale dotychczas o organizację szczytów strefy euro wyłącznie w gronie jej członków otwarcie zabiegała Francja.

Rostowski pytany, czy Polska rozważa wcześniejsze niż przed wejściem do euro wdrożenie nowych zasad fiskalnych zapisanych w projekcie traktatu, w tym tzw. zasady wydatkowej, by deficyt strukturalny nie przekraczał 0,5 proc. PKB, powiedział: "Niespecjalnie".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu