Rostowski za drugą turą podwyższenia wieku emerytalnego mundurowych

PAP
opublikowano: 24-04-2012, 10:37

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział we wtorek, że jest zdecydowany, aby rozpocząć następną turę podwyższania wieku emerytalnego służb mundurowych. Dodał, że jest za włączeniem służb do powszechnego systemu emerytalnego.

„Jestem naprawdę zdecydowany, aby rozpocząć następną turę (...) podwyższania wieku dla mundurowych, (...) przez (...) bezpośrednie, proste włączenie ich do systemu powszechnego. Przecież jeżeli kasjerka w Tesco oszczędza na swoją emeryturę w systemie powszechnym, to dlaczego nie ma policjant albo wojskowy?” – pytał Rostowski w RMF FM.

„Ja się bardziej boję ekspedientki w Tesco niż zdyscyplinowanego i bez wątpienia patriotycznego żołnierza czy policjanta”- dodał.

W ocenie Rostowskiego 2012 r. będzie „na pewno rokiem, kiedy dług publiczny spadnie w relacji do PKB, bardzo znacząco”. „Jest nawet szansa, że w tym roku relacja długu do PKB nie tylko, że nie przekroczy 55 proc., ale spadnie poniżej 50 procent” – powiedział.

W ocenie ministra dwa-trzy kolejne lata będą tymi, w których wzrost gospodarczy przyspieszy, a dług publiczny znacząco spadnie. „Więc jesteśmy - pierwszy raz mogę to powiedzieć - na dobrej drodze. Oczywiście dalej zagrożenia w strefie euro istnieją” – podsumował.

Zgodnie z przyjętym w piątek przez rząd projektem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat dla kobiet i mężczyzn - od 2013 r. Co cztery miesiące ma być podwyższany o jeden miesiąc. Oznaczałoby to, że z każdym rokiem na emeryturę przechodzić będziemy o trzy miesiące później.

Projekt przewiduje też możliwość przejścia na wcześniejszą, częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety 62-letnie, które mają co najmniej 35-letni staż ubezpieczeniowy (uwzględniający okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat z co najmniej 40-letnim stażem ubezpieczeniowym.

Podczas piątkowego posiedzenia rząd przyjął także nowe regulacje dotyczące emerytur mundurowych. Głównym założeniem propozycji opracowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy. Będą oni mogli przejść na emeryturę po 55. roku życia pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane