Rosyjscy miliarderzy chcą żeby sąd rozstrzygnął spór dotyczący TNK-BP

MD
opublikowano: 12-06-2008, 12:09

Spór między BP a jego rosyjskimi partnerami w TNK-BP trafi do sądu. A nawet dwóch: w Sztokholmie i Moskwie.

BP nie porozumiał się z rosyjskimi miliarderami, którzy są jego partnerami w TNK-BP, trzecią pod względem, wydobycia rosyjską spółką naftową. Brytyjski koncern nie zgodził się zrealizować licznych żądań, m.in. odwołania prezesa TNK-BP, Amerykanina Roberta Dudley’a. Reprezentująca rosyjskich inwestorów spółka Alfa -Access-Renova zapowiedziała, że sprawa anulowania części umów z BP trafi do sądu arbitrażowego w Sztokholmie. Do sądu w Moskwie spółka chce wystąpić o zawieszenie uprawnień władz TNK-BP.

TNK-BP, joint venture brytyjskiego BP z rosyjskim TNK, był w 2003 roku największą zagraniczną inwestycją w Rosji. Po latach rosyjscy miliarderzy kontrolujący 50 proc. udziałów joint venture zaczęli wyrażać niezadowolenie z działań Brytyjczyków w firmie. Twierdzą oni, że spółka niepotrzebnie zleca prace BP. Pracownicy zachodniego koncernu mają także zajmować większość stanowisk menedżerskich w centrali, natomiast jest ich niewielu „w terenie”.
MD, Thomson Financial 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosyjscy miliarderzy chcą żeby sąd rozstrzygnął spór dotyczący TNK-BP