Rosyjscy przewoźnicy potrzebują kolejnego wsparcia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-11-2020, 17:38

Rosyjscy przewoźnicy mogą wymagać dodatkowej pomocy państwa — uważa Bank Rosji.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Pieniądze będą potrzebne na spłatę narosłych w czasie pandemii długów oraz zminimalizowanie skutków osłabienia rubla. Dług korporacyjny zwiększył się z powodu COVID-19 i słabej waluty o 14 proc. Rubel osłabł w tym roku względem dolara o ponad 20 proc., co jest skutkiem niższych cen ropy, koronakryzysu oraz napięć geopolitycznych.

Mając na uwadze zwiększone zadłużenie linii lotniczych i wyższe wydatki na fundusze związane z bezpieczeństwem epidemicznym, branża może potrzebować dalszego wsparcia rządowego, aby zachować stabilność finansową – stwierdził bank centralny.

Szacuje się, że rosyjskie linie lotnicze straciły około połowy przychodów w trakcie pandemii przy ponad 46-procentowym spadku ruchu pasażerskiego w okresie od stycznia do września włącznie, schodząc do 60 mln osób.

Dotychczas Moskwa przeznaczyła na wsparcie 23,4 mld rubli (309,2 mln USD), w tym niemal 8 mld dla państwowego przewoźnika, linii Aerofłot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane