Rosyjscy urzędnicy nie będą koordynować produkcji i eksportu LNG

PAP
opublikowano: 30-10-2013, 18:28

Rosyjskie Ministerstwo Energetyki nie będzie koordynować budowy fabryk gazu skroplonego (LNG) i kierunków jego eksportu po przyjęciu ustawy o liberalizacji eksportu tego paliwa – podała rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti.

Rosyjski minister energetyki Aleksander Nowak powiedział, że po wejściu w życie ustawy o liberalizacji eksportu gazu skroplonego, jego resort nie będzie koordynował projektów budowy fabryk LNG i kierunków eksportu tego paliwa.

Aleksander Nowak podkreślił, że projekt ustawy przewiduje jedynie przedstawienie przez spółki do Ministerstwa Energetyki informacji o planowanych projektach, kierunkach dostaw, terminach i kontrahentach. Szczegółowa lista działań, o których niezależni dostawcy paliwa będą musieli informować resort, zostanie zatwierdzona w osobnym akcie prawnym.

Rosyjski minister energetyki dodał, że do 2030 roku coroczne światowe zużycie gazu ma wzrastać o 0,9 proc. Przy tym tempo wzrostu zużycia LNG wyniesie około 4-5 proc. rocznie. W ten sposób do 2030 roku światowe zużycie LNG wyniesie około 480 mln ton.

Dzięki przyjęciu ustawy o liberalizacji eksportu LNG, produkcja gazu skroplonego w Rosji wzrośnie do 35-40 mln ton do 2020 roku. Z kolei do 2030 roku wzrośnie do 70-80 mln ton z obecnych 10 mln ton gazu skroplonego produkowanego na Sachalinie.

W środę rząd Rosji przyjął projekt ustawy, która częściowo znosi monopol Gazpromu na eksport gazu, zezwalając innym firmom samodzielnie eksportować gaz skroplony."Chodzi o częściową liberalizację eksportu LNG. Proponuje się przyznać prawo eksportu tego gazu nie tylko Gazpromowi, ale także innym firmom z tej branży, które spełniają odpowiednie kryteria" – powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, cytowany przez Interfax.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosyjscy urzędnicy nie będą koordynować produkcji i eksportu LNG