Rosyjscy weterynarze będą kontrolować polskie zakłady paszowe, drobiowe i jajczarskie

Polska Agencja Prasowa SA
04-05-2005, 14:35

Trzech weterynarzy rosyjskich, którzy będą kontrolować polskie zakłady paszowe, drobiowe i jajczarskieprzyjedzie na początku przyszłego tygodnia do Polski - poinformował w środę PAP Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

Trzech weterynarzy rosyjskich, którzy będą kontrolować polskie zakłady paszowe, drobiowe i jajczarskieprzyjedzie na początku przyszłego tygodnia do Polski - poinformował w środę PAP Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.

    Pozytywny wynik takiej kontroli pozwoli uzyskać zezwolenie na eksport polskich towarów na rosyjski rynek.

    Jażdżewski wyjaśnił, że w tej turze zostanie skontrolowanych 35 zakładów paszowych tj. wszystkie które zgłosiły chęć poddania się takiej inspekcji, 16 zakładów mięsa drobiowego, dwa zakłady jajczarskie wytwarzające proszek jajeczny oraz jeden zakład produkujący osłonki do wędlin.

    Główny Lekarz Weterynarii zwrócił uwagę, że ponieważ przyjedzie tylko trzech weterynarzy, inspekcję będą musieli prowadzić oddzielnie. "Każdemu inspektorowi będzie towarzyszył polski weterynarz" - dodał.

    Przypomniał, że kontrole zakładów odbywają się za zgodą związków branżowych. Jest to bardzo istotne, gdyż koszty utrzymania rosyjskich inspektorów ponoszą same zakłady i związki, i to one muszą na to wyrazić zgodę.

    Zdaniem Jażdżewskiego, prawdopodobnie na przełomie maja i czerwca rozpoczną się kontrole rosyjskich weterynarzy w zakładach rybnych.

    Dotychczas zostało skontrolowanych 75 zakładów mięsa czerwonego (wołowina i wieprzowina) - w zakresie uboju zwierząt i rozbioru mięsa - oraz 75 mleczarni.

    Jak zaznaczył Jażdżewski, na razie nie będzie ponownych kontroli zakładów mięsnych czy mleczarskich. O to zabiega część zakładów, które nie otrzymały rosyjskich pozwoleń na eksport mięsa na tamtejszy rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rosyjscy weterynarze będą kontrolować polskie zakłady paszowe, drobiowe i jajczarskie