Czytasz dzięki

Rosyjska firma chce zgody Kremla na produkcję amerykańskiego leku na COVID-19 bez patentu

opublikowano: 02-11-2020, 15:55

Pharmasyntez zwrócił się do Kremla o zgodę na produkcję bez patentu generycznej wersji remdesiviru, należącego do amerykańskiego Gilead Sciences leku stosowanego w walce z COVID-19, informuje Reuters.

Remdesivir nie jest dostępny w Rosji, przypomina agencja. Vikram Punia, szef rosyjskiego Pharmasyntezu tłumaczy, że generyczna wersja leku nie może być produkowana bez zgody amerykańskiego właściciela patentu. Ujawnił, że w lipcu rosyjska firma zwróciła się do amerykańskiej o zgodę, ale dotąd nie uzyskała odpowiedzi. Dlatego zwróciła się do władz Rosji o uruchomienie procedury przymusowego licencjonowania w związku z bezpieczeństwem narodowym. Pozwoliłoby to Pharmasyntezowi rozpocząć produkcję leku bez zgody Gilead. Punia przyznaje, że dotychczas w Rosji nigdy nie skorzystano z wspomnianych przepisów do uruchomienia produkcji leku.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane