Rosyjska gospodarka mocno odżywa

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 01-07-2021, 12:58
aktualizacja: 01-07-2021, 13:05

Gospodarka Rosji, silnie uzależniona od eksportu surowców, których ceny mocno wzrosły notuje spektakularne odbicie. Problemem jest jednak najnowsza fala pandemii koronawirusa oraz silna presja inflacyjna.

Moskwa, Rosja
Moskwa, Rosja
Artur Janas/Pixabay

Według rządowych danych, w maju rosyjska gospodarka rozwijała się w tempie 10,9 proc. w ujęciu rocznym. W górę zweryfikowano przy tym odczyt PKB za kwiecień z 10,7 do 10,8 proc. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r. PKB wzrósł o 3,7 proc.

Zaprezentowane przez ministerstwo gospodarki dane potwierdzają mocne ożywienie po tym jak w 2020 r. skurczyła się ona o 3 proc., najmocniej od 11 lat. Prognoza banku centralnego zakłada, że w bieżącym roku PKB zwiększy się o około 3-4 proc.

Tymczasem ceny ropy, kluczowego składnika eksportu wzrosły w pierwszym półroczu 2021 r. o około 50 proc. W związku ze znaczącym wzrostem cen konsumpcyjnych, w skali roku przekroczył on poziom 5 proc. oczekuje się kontynuacji serii podwyżek stóp procentowych przez bank centralny. Spekulacje zakładają, że podczas lipcowego posiedzenia Bank Rosji podsienie benchmarkową stopę czwarty raz w tym roku o 50 pb do 6,0 proc. Władze monetarne za cel inflacyjny przyjęły natomiast poziom 4 proc.

W maju do 4,9 proc. obniżyła się stopa bezrobocia przebijając prognozy i kierując się w stronę poziomu sprzed wybuchu koronakryzysu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane