Rosyjska prasa o kontrakcie PKN Orlen z Petraco Oil i Rosnieftem

opublikowano: 19-01-2007, 13:33

Polska ubezpieczyła się od następstw rosyjskiej polityki energetycznej - pisze w piątek dziennik "Kommiersant".

Polska ubezpieczyła się od następstw rosyjskiej polityki energetycznej - pisze w piątek dziennik "Kommiersant", informując o podpisaniu przez PKN Orlen pięcioletniego kontraktu na dostawy ropy naftowej ze spółką Petraco Oil, pośrednikiem państwowego Rosnieftu.

Gazeta zaznacza, że ropa z tej umowy będzie płynęła bezpośrednio do Polski, a nie do kontrolowanej przez polski koncern litewskiej rafinerii Mazeikiu Nafta (Możejki).

"Kommiersant" zauważa też, iż Rosnieft już wcześniej współpracował z Orlenem, jednak w oparciu o roczne kontrakty. Powołując się na rosyjskich analityków, dziennik podkreśla, że "pięcioletnia umowa to duża rzadkość w tej branży".

"Normalną praktyką są roczne kontrakty. Pozwalają one elastyczniej reagować na fundamentalne zmiany koniunktury na rynku rosyjskiej ropy" - przytacza "Kommiersant" opinię szefa moskiewskiego biura Argus Media Aleksandra Jerszowa.

Inny analityk cytowany przez tę gazetę - Andriej Fiodorow z Alfa- Banku, ocenia, że "w kontekście zatrzymania rurociągu +Przyjaźń+ wieloletnia umowa z Rosnieftem jest logicznym posunięciem". "Rosnieft może oddziaływać na szczeblu administracyjnym, co jest korzystne dla PKN Orlen" - wyjaśnia.

W podobnym duchu kontrakt komentuje "Gazieta", rosyjski partner brytyjskiego "Daily Telegraph". "Mimo, że do 2011 roku biznes PKN Orlen będzie zależeć od dostaw rosyjskiej ropy, Polacy zabezpieczyli się przed możliwymi ryzykami" - konstatuje dziennik.

Także "Wiedomosti" oceniają, że "wieloletnia umowa pozwoli PKN Orlen umocnić stosunki z Rosnieftem". Ta wydawana we współpracy z "Wall Street Journal" i "Financial Times" gazeta nie wyklucza, iż kontrakt "pomoże (polskiemu koncernowi) zapewnić dostawy ropy rosyjskiej kompanii do przejętej niedawno Mazeikiu Nafta".

Natomiast "Wriemia Nowostiej" wyraża pogląd, że "przedłużenie umowy z Rosnieftem i zwiększenie dostaw nie rozwiąże głównego problemu PKN Orlen - zaopatrzenia w surowiec Mazeikiu Nafta". Dziennik podkreśla, że "PKN Orlen nie poinformował o zawarciu wieloletnich kontraktów na dostawy ropy do tych zakładów".

"Litewskiego kierunku nie ma też w harmonogramie eksportowym Transnieftu na pierwszy kwartał" - dodaje "Wriemia Nowostiej".

Z kolei "RBK-daily", partner niemieckiego "Handelsblatt", zwraca uwagę, że PKN Orlen zakontraktował u Petraco Oli tylko 10,5 proc. potrzebnego mu surowca i że nie wiadomo, które jeszcze rosyjskie koncerny przedłużyły umowy na dostawy ropy do Polski.

Gazeta podaje też, iż w listopadzie ubiegłego roku do Polski za pośrednictwem "Przyjaźni" trafiło 1,6 mln ton ropy, w tym 433 tys. ton z zasobów Rosnieftu, 428 tys. ton - Surgutnieftiegazu, 326 tys. ton - TNK-BP, 195 tys. ton - Gazpromnieftu, 146 tys. ton - Łukoilu, 32 tys. ton - Tatnieftu i 26 tys. ton - RITEK-u.

PKN Orlen poinformował w środę, że zawarł z Petraco Oil umowę na dostawy rurociągiem "Przyjaźń" 3,36 mln ton ropy typu Rebco rocznie. Surowiec będzie pochodzić ze źródeł firmy Rosnieft. Przewidywaną wartość dostaw płocki koncern oszacował na około 18,1 mld zł. Umowa ma obowiązywać do końca 2011 roku, jednak istnieje możliwość jej przedłużenia o rok lub dłużej.
DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane