Rosyjska ropa oferowana z największym dyskontem od lat

opublikowano: 22-02-2022, 21:33

Spółki handlujące rosyjską „flagową” ropą oferują ją z największym od wielu lat dyskontem wobec benchmarkowego surowca. Powodem są obawy związane z niepewnością dalszego biegu zdarzeń na Ukrainie, informuje Bloomberg.

Trafigura Group oraz handlowa komórka rosyjskiego koncernu Łukoil oferują ropę Urals w cenie o 6,30 USD poniżej kursu baryłki ropy Dated Brent. Tak dużego dyskonta nie stosowano od co najmniej 11 lat, ustalił Bloomberg. Agencja zauważyła, że inny rosyjski koncern, Surgutneftgas, sprzedał wcześniej ten sam gatunek rosyjskiej ropy z dyskontem wynoszącym 6,0 USD poniżej kursu Dated Brent. To pokazuje jak mocno spadła względna wartość rosyjskiej ropy dostarczanej do Europy w ciągu ostatnich kilku tygodni.

- Wydaje się, że po tym jak wiele europejskich rafinerii rzuciło się na ropę Urals w grudniu i styczniu, te, które mają wybór, trzymają się obecnie z daleka od tego gatunku ropy – wskazali analitycy firmy konsultingowej Facts Global Energy.

Bloomberg zwraca uwagę, że notowania rosyjskiej ropy idą w przeciwnym kierunku do notowań surowca od innych dostawców, który drożeje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane