Rosyjska wódka, europejskie prawo

Joanna Barańska
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Sąd administracyjny zastanawia się, czy można zarejestrować markę przedstawioną w formie nieprecyzyjnego obrazka.

Red Army Vodka to droga rosyjska wódka sprzedawana w litrowej butelce w kształcie karabinu AK-47, znanego jako kałasznikow. Opakowania wytwarzane są w Polsce przez Hutę Szkła Tur. Adam Szyburski, jej właściciel, ma ów ich kształt zastrzeżony jako wzór użytkowy.

W kwietniu 2001 r. Urząd Patentowy (UP) zarejestrował na rzecz Polish Distillers International (PDI) znak towarowy w formie pistoletu maszynowego z ciemną nakrętką. Znak został zgłoszony dla wielu klas towarów, m.in. wódek, win, aperitifów oraz szklanych butelek. Do zgłoszenia dołączono grafikę przedstawiającą rzut pionowy znaku.

Adam Szyburski wystąpił do UP o unieważnienie tego znaku w klasach dotyczących alkoholi i opakowań do nich i uzyskał je. UP stwierdził, że PDI w dacie zgłoszenia ani rejestracji swojego znaku nie handlował alkoholami ani opakowaniami do nich oraz że grafika w zgłoszeniu znaku nie jest jasna, precyzyjna ani zrozumiała. Skarga PDI na unieważnienie znalazła się w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Warszawie.

PDI atakuje decyzję od strony formalnej. Zdaniem firmy, UP niesłusznie zastosował prawo i orzecznictwo UE. PDI zgadza się, że znak towarowy musi dać się przedstawić w formie graficznej, ale wymóg jasności, precyzyjności i zrozumiałości wprowadza dyrektywa unijna implementowana w prawie polskim dopiero w prawie własności przemysłowej z 2001 r. Sporny znak został zarejestrowany przed jego wejściem w życie. UP nie powinien się też powoływać na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, skoro w dacie rejestracji znaku Polska nie była jeszcze członkiem UE.

— Polska zobowiązała się dostosować swoje prawo do unijnego do końca 2006 r., w związku z tym UP, rejestrując znak w 2001 r., powinien stosować wykładnię prowspólnotową — mówi Ryszard Skubisz, rzecznik patentowy Adama Szyburskiego.

WSA ogłosi wyrok za dwa tygodnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy