Rosyjski minister spotka się z OPEC w związku z taniejącą ropą

PAP
opublikowano: 15-09-2014, 18:33

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak spotka się we wtorek w Wiedniu z przedstawicielami OPEC (Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej) - powiadomiła w poniedziałek jego rzeczniczka. Reuters wskazuje na okoliczności spotkania - spadek cen ropy.

Doroczne spotkanie planowano na długo przed spadkiem cen poniżej 100 dolarów za baryłkę - krytycznego, jak pisze Reuters, poziomu dla rosyjskich dostaw, z których dochody stanowią 40 proc. wpływów do budżetu państwa.

Rzeczniczka ministra Nowaka powiedziała, że nie zamierza on omawiać z przedstawicielami OPEC cen ropy naftowej. Cena ta w poniedziałek dla ropy ropy Brent obniżyła się do najniższego poziomu od 26 miesięcy.

Reuters pisze jednak, powołując się na źródło w rządzie rosyjskim, że w resorcie od dawna dyskutowano na temat sposobów podtrzymania cen.

"Od dawna mówi się o bliższej współpracy z OPEC w kwestii cen" - twierdzi rozmówca agencji, która przypomina, że dotychczas Rosja, największy światowy producent ropy, wykluczała koordynowanie działań z OPEC w celu powstrzymania spadku cen.

Ministrowie ds. ropy naftowej z państw Zatoki Perskiej powiedzieli w ubiegłym tygodniu, że mało prawdopodobne jest forsowanie przez OPEC jakiejś akcji, dopóki cena za baryłkę nie spadnie poniżej 85 dolarów. To mniej niż 104 dolary za baryłkę - przeciętna cena wpisana w rosyjski budżet - pisze Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rosyjski minister spotka się z OPEC w związku z taniejącą ropą