Rosyjski oligarcha wygrał potyczkę z byłą żoną o jacht wartości 436 mln USD

opublikowano: 29-03-2019, 08:19

Sąd apelacyjny w Dubaju nie zgodził się na przekazanie wartego 436 mln USD jachtu byłej żonie rosyjskiego oligarchy. Uznał, że decyzja brytyjskiego sądu nie ma mocy w tym kraju.

Sąd pierwszej instancji chciał zabrać jacht Farchada  Achmedowa na poczet spłaty 600 mln USD, przyznanych przez brytyjski sąd jego żonie w rozprawie rozwodowej. Sąd apelacyjny jednak zmienił decyzję. Prawnicy reprezentujący Tatianę Achmedową uznali jednak werdykt za „proceduralny” i zapowiedzieli dalszą walkę w sądach w Dubaju. 

Rozwód i podział majątku Achmedowych w 2017 roku był jedną z największych spraw tego typu w Wielkiej Brytanii. Początkowo Achmedow twierdził, że rozwiódł się z żoną już w 2000 roku w Rosji. Okazało się jednak, że przedstawione przez niego dokumenty były sfałszowane. Brytyjski sąd zdecydował o zamrożeniu aktywów oligarchy na świecie, aby mieć pewność, że jego była żona otrzyma należne pieniądze. Forbes oszacował majątek Achmedowa na 1,4 mld USD, a Departament Skarbu umieścił go na liście oligarchów, czyli osób, których majątek przekracza 1 mld USD i pozostają w bliskiej relacji z prezydentem Władimirem Putinem. Farchad i Tatiana Achmedow są obywatelami Rosji, ale Tatiana uzyskała prawo permanentnego pobytu w Wielkiej Brytanii.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy