Rosyjski oligarcha wygrał potyczkę z byłą żoną o jacht wartości 436 mln USD

opublikowano: 29-03-2019, 08:19

Sąd apelacyjny w Dubaju nie zgodził się na przekazanie wartego 436 mln USD jachtu byłej żonie rosyjskiego oligarchy. Uznał, że decyzja brytyjskiego sądu nie ma mocy w tym kraju.

Sąd pierwszej instancji chciał zabrać jacht Farchada  Achmedowa na poczet spłaty 600 mln USD, przyznanych przez brytyjski sąd jego żonie w rozprawie rozwodowej. Sąd apelacyjny jednak zmienił decyzję. Prawnicy reprezentujący Tatianę Achmedową uznali jednak werdykt za „proceduralny” i zapowiedzieli dalszą walkę w sądach w Dubaju. 

Rozwód i podział majątku Achmedowych w 2017 roku był jedną z największych spraw tego typu w Wielkiej Brytanii. Początkowo Achmedow twierdził, że rozwiódł się z żoną już w 2000 roku w Rosji. Okazało się jednak, że przedstawione przez niego dokumenty były sfałszowane. Brytyjski sąd zdecydował o zamrożeniu aktywów oligarchy na świecie, aby mieć pewność, że jego była żona otrzyma należne pieniądze. Forbes oszacował majątek Achmedowa na 1,4 mld USD, a Departament Skarbu umieścił go na liście oligarchów, czyli osób, których majątek przekracza 1 mld USD i pozostają w bliskiej relacji z prezydentem Władimirem Putinem. Farchad i Tatiana Achmedow są obywatelami Rosji, ale Tatiana uzyskała prawo permanentnego pobytu w Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane