Czytasz dzięki

Rosyjski „troll internetowy” pozwał pracodawcę

opublikowano: 29-05-2015, 10:46

Ludmiła Sawczuk, która była żołnierzem w wojnie informacyjnej Rosji ze światem, pozwała byłego pracodawcę, wynika z informacji opublikowanych przez dziennik Kommersant.

W przyszłym miesiącu sprawę ma rozpatrywać sąd w Petersburgu. Sawczuk zatrudniła się w grudniu ubiegłego roku po ogłoszeniu prasowym w firmie Internet Research. Pracowała tam na 12-godzinnych zmianach wpisując polityczne komentarze na podane tematy na różnych stronach internetowych. Zarabiała miesięcznie 41 tys. rubli (ok. 780 USD), płatne gotówką. W marcu została zwolniona.

Grzegorz Kawecki

Sawczuk skarży się, że pracodawca nie zawarł z nią żadnej umowy, nie podpisał żadnego dokumentu potwierdzającego zatrudnienie. Sawczuk nie dostała także żadnego dokumentu kiedy ją zwolniono po tym, jak w mediach ujawniła istnienie armii rosyjskich internetowych trolli.

Internet Research to spółka, blisko powiązana z Internet Reseach Agency. Ta ostatnia wiosną połączyła się ze spółką New Technologies, która jest oficjalnie zarejestrowana jako firma budowlana. 

- „Fabryki trolli” działają na bardzo dziwnych zasadach, ale wszystkie są powiązane ze sobą mimo iż występują jako odrębne osoby prawne – powiedziała Sawczuk.

Od czasu jej zwolnienia przez  Internet Reseach Sawczuk prowadzi publiczną kampanię przeciwko trollowaniu w internecie.

- Wśród nas są zarówno opozycjoniści, jak i zwolennicy rządu, wszyscy jednak wierzymy, że takie metody wojny informacyjnej są nie do zaakceptowania – powiedziała Sawczuk.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane