Rosyjskie akcje osiągnęły najwyższy poziom od ponad 3 miesięcy

opublikowano: 01-09-2022, 18:23
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski benchmarkowy indeks giełdowy wzrósł w czwartek do najwyższego poziomu od ponad trzech miesięcy. Przyczynił się do tego gwałtowny wzrost głównego naftowego koncernu Lukoil, podczas gdy rubel umocnił się powyżej poziomu 60 w stosunku do euro i utrzymał się na wyższym pułapie w stosunku do dolara – donosi agencja Reuters.

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Bazujący na rublu rosyjski indeks MOEX poszedł w górę o 1,8 proc., docierając do poziomu 2,440,6 pkt, osiągając najlepszy wynik od 20 maja, z akcjami Łukoilu na czele, które wzrosły o 9,9 proc.

Giełda zyskała w tym tygodniu impuls ze strony zarządu gazowego giganta Gazpromu, który zalecił wypłatę 51,03 rubli (0,8484 USD) za akcję zwykłą dywidendy w pierwszej połowie 2022 roku. Jego akcje, które w środę skoczyły o około 25 proc., spadły 2,4 proc.

Denominowany w dolarach indeks RTS, który w poprzedniej sesji osiągnął niemal dwumiesięczne maksimum, wzrósł o 1,8 proc., docierając do poziomu 1 280,6 pkt.

Rubel spędził większość sierpnia blisko poziomu 60 w stosunku do dolara. Zmienność opadła, odkąd rosyjska waluta osiągnęła rekordowo niski poziom 121,53 za dolara w handlu w Moskwie w marcu, wkrótce po tym, jak Rosja wysłała dziesiątki tysięcy żołnierzy na Ukrainę. Następnie w czerwcu osiągnął najwyższą od siedmiu lat wartość 50,01 za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane