Rosyjskie cybergangi odpowiedzialne za kradzieże warte miliony

Śledczy powiązali złośliwe oprogramowanie wykorzystywane przez rosyjskie i wschodnioeuropejskie cybergangi z licznymi włamaniami do banków internetowych z rekordową kradzieżą 81 mln USD z bangladeskiego banku centralnego, informuje Bloomberg.

Narzędzia zastosowane przy włamaniach do 12 banków, głównie południowo-wschodniej Azji są zbieżne z tymi wykorzystywanymi w cyberatakach w krajach byłego Związku Radzieckiego w tym w Mołdawii i Kazachstanie.

5 lutego wykonano co najmniej 30 zleceń transferów pieniędzy z wykorzystaniem kodu SWIFT banku centralnego Bangladeszu. Pięć transferów zostało zrealizowanych.

W tym przypadku jak i w pozostałych wykorzystany został Dridex, oprogramowanie rozpowszechniane za pośrednictwem poczty internetowej, za pomocą której wyszukuje loginy i hasła wykorzystywane do logowania do poszczególnych sieci. Dridex, którego istnienie po raz pierwszy odnotowano w roku 2014, według firmy Symantec Corp. należy do najpoważniejszych zagrożeń w sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Rosyjskie cybergangi odpowiedzialne za kradzieże warte miliony