Rosyjskie koncerny naftowe boją się sankcji, nie chcą kontraktów w dolarach

opublikowano: 09-11-2018, 09:44

Rosyjskie koncerny naftowe wywierają presję na kontrahentów z Zachodu, aby płacili w euro i zgodzili się na karne klauzule w umowach, co ma być zabezpieczeniem przed nowymi sankcjami USA, pisze Reuters powołując się na branżowe źródła.

Informatorzy agencji mówią, że w ostatnich tygodniach podczas negocjacji z Gazprom Neft i Surgutneftegaz dotyczących dostaw w 2019 roku nieoczekiwanie pojawiły się trudności wynikające z nowych warunków stawianych przez trzeciego i czwartego rosyjskiego producenta węglowodorów. Reuters przypomina, że wcześniej w tym tygodniu o podobnych trudnościach informowały źródła zbliżone do negocjacji z Rosneftem. Największy rosyjski koncern naftowy domagał się, aby zachodni odbiorcy zgodzili się płacić kary w przypadku gdyby sankcje USA zakłóciły realizację kontraktu. Obecnie źródła Reutersa informują, że Surgutneftegaz i Gazprom Neft oprócz zgody na kary domagają się zastąpienia w umowach dolara euro lub inną walutą.

Reuters przypomina, że sankcje na Rosję wprowadzono w 2014 roku po aneksji Krymu. Są od tego czasu przedłużane i poszerzane o nowe spółki i branże. Rosyjskie spółki naftowe mają coraz większe trudności z pożyczaniem pieniędzy za granicą i pozyskiwaniem nowego kapitału. Agencja pisze, że rosyjski biznes spodziewa się nowej fali sankcji w nadchodzących tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu