Roszczenia Habsburgów na wokandzie

Maria Trepińska
10-04-2002, 00:00

KATOWICE. Sąd Apelacyjny w Katowicach ma dzisiaj rozpatrzyć zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej w sprawie ochrony dóbr osobistych, który rodzina Habsburgów wytoczyła browarom Żywiec. Sąd może uchylić wyrok lub wydać nowy, uwzględniający żądania, albo skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez bielski sąd, ale w innym składzie.

W czerwcu 2001 r. sąd okręgowy zdecydował, że spółka Browary Żywiec może nadal posługiwać się symbolami rodu rodziny Habsburgów, założycieli zakładu. Uznał, że symbole nie są traktowane jako dobra osobiste, lecz fakty historyczne i nie można odziedziczyć dóbr osobistych związanych z własną firmą.

W pozwie przeciwko giełdowej spółce spadkobiercy Karola Habsburga: Maria Krystyna Habsburg, Renata Habsburg-Lorena de Zulueta, Kazimierz Badeni i Karol Stefan Habsburg stwierdzili, że żywiecka firma w swoich materiałach informacyjnych bezprawnie używa symboli ich rodu. Wobec tego zażądali usunięcia tych elementów.

Ponad 51 proc. akcji Żywca posiada Heineken International Beheer.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Roszczenia Habsburgów na wokandzie