Rotch chce kupić RG z PKN, ale nie zerwie konsorcjum z Łukoilem

25-09-2002, 19:06

Rotch Energy nie zamierza wycofywać się z konsorcjum z rosyjskim Łukoilem, ale nie wiadomo czy przedłuży wspólną ofertę na Rafinerię Gdańską po 17 października, gdy oferta utraci ważność. Przed tą datą brytyjska spółka ma złożyć kolejną ofertę, tym razem wspólnie z PKN Orlen. Rozwojem sytuacji zaskoczony jest rosyjski Łukoil, który nie rezygnuje z udziału w prywatyzacji RG.

- Nie zamierzamy się wycofać z konsorcjum z Łukoil - powiedział dziennikarzom Rachimian Keyvan, prezes Rotch Energy. - Trudno mi powiedzieć, czy przedłużymy wspólną ofertę, najpierw Nafta Polska musi nas o to poprosić - dodał.

Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że rosyjscy analitycy podejrzewają Rotch o bardzo bliskie powiązania kapitałowe właśnie z Łukoilem. Wszystko jednak zmierza w kierunku wspólnej inwestycji z Polskim Koncernem Naftowym. W środę prezesi PKN Orlen i Rotch Energy poinformowali na konferencji prasowej, że prowadzą rozmowy o wspólnym zakupie 75 proc. akcji RG.

- PKN Orlen i Rotch Energy chcą złożyć ofertę zakupu 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej przed 17 października - powiedział prezes Wróbel. Brytyjska spółka miałaby objąć 50 proc. plus jedna akcja, a Orlen 25 proc. bez jednej akcji. Tym samym zaczyna się realizować scenariusz przewidziany przez "Puls Biznesu".

- Wczoraj otrzymaliśmy od Rotcha oficjalne zaproszenie do złożenia wspólnej oferty na zakup akcji RG. W tej chwili oczekujemy formalnej zgody Nafty Polskiej co do naszego udziału w konsorcjum - oznajmił prezes Orlenu.

Rotch miałby zostać inwestorem pasywnym, a PKN otrzymałby zarząd operacyjny i prawo pierwokupu akcji, jeżeli brytyjska firma chciałaby w przyszłości wyjść z inwestycji.

Ewentualnej współpracy z PKN nie wyklucza prezes gdańskiej spółki Paweł Olechnowicz.

- Są pewne przesłanki, że będzie możliwa realizacja programu konsolidacji grupy kapitałowej w oparciu o Rafinerię Gdańską, we współpracy z PKN Orlen, w wariantach, które będą dobre zarówno dla Gdańska jak i dla Płocka, a także dla całej gospodarki - powiedział Olechnowicz. na konferencji prasowej w Gdańsku. Podkreślił jednak, że sytuacja byłaby bardziej przejrzysta, gdyby stanowisko rządu w sprawie prywatyzacji sektora naftowego było jednoznaczne i dawało jasne wytyczne co do rozwoju Rafinerii Gdańskiej.

We wtorek rząd przyjął zmianę strategii restrukturyzacji sektora paliwowego, co umożliwiło PKN staranie się o kupno udziałów RG. Minister skarbu powiedział jednak, że sprzedaż pakietu akcji RG najprawdopodobniej nie dojdzie do skutku w tym roku.

Tymczasem w środę prezes Nafty Polskiej Maciej Gierej poinformował, decyzja w sprawie sprzedaży 75 proc. akcji Rafinerii Gdańskiej powinna zapaść w tym roku.

Wcześniej MSP zaakceptowało ofertę złożoną przez konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjska firma Rotch Energy i rosyjski Łukoil. Konsorcjum formalnie ma wyłączność na negocjacje właśnie do 17 października.

Ta zapowiedź zdumiała rosyjski Łukoil, który był przekonany, że to on ma być partnerem Rotcha. Rosyjski koncern j nie podda się bez walki i zapowiedział, że jest gotowy przedłużyć swoją ofertę na 75% akcji Rafinerii Gdańskiej, jeśli prowadząca proces prywatyzacji Nafta Polska będzie wymagała więcej czasu na podjęcie decyzji, powiedział w środę wiceprezes Łukoil Service Holdings Siergiej Popow.

- Brytyjski Rotch Energy nie informował Łukoila, że chce stworzyć inne konsorcjum z PKN Orlen, powiedział Popow. Powiedział również, że na zmianą składu konsorcjum musi wyrazić zgodę Nafta Polska.

Popow podkreślił, że Łukoil nie został również poinformowany o odrzuceniu oferty czy o konieczności jej modyfikacji. Łukoil jest też zaskoczony zmianami w programie prywatyzacji sektora naftowego w Polsce. Jeżeli informacje o kontroli Rosjan nad brytyjską spółką są prawdziwe, wejście Rotcha z PKN do RG i tak umożliwi Łukoilowi uczestnictwo w prywatyzacji drugiego w Polsce koncernu paliwowego.

PK, ISB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rotch chce kupić RG z PKN, ale nie zerwie konsorcjum z Łukoilem