Rotch może ustąpić pola PKN, a jego sprzedaż nadal niepewna

PAP
opublikowano: 06-06-2003, 00:00

Rotch Energy może zgodzić się na zmniejszenie udziałów w konsorcjum z PKN Orlen, które stara się o zakup 75 proc. akcji Grupy Lotos — twierdzi informator agencji ISB.

Wyjściowe warunki podziału udziałów to 50 proc. plus 1 akcja dla Rotch Energy oraz 25 proc. minus 1 akcja dla PKN Orlen, który ponadto miałby sprawować zarząd operacyjny.

Być może ewentualna zmiana układu sił jest konsekwencją niewiary resortu skarbu w to, że Rotch może udźwignąć — w większym niż Orlen stopniu —ciężar finansowania zakupu i inwestycji w gdańską spółkę.

Piotr Czyżewski, szef resortu skarbu, uzależnia przeprowadzenie trzeciego etapu prywatyzacji PKN Orlen od ewentualnego powstania środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego i jego struktury właścicielskiej.

— To nie jest sprawa tak odległa. Jeśli podejmiemy próbę budowania takiego koncernu, to muszę obserwować, jaki będzie w nim układ właścicielski. Od tego uzależniam też uruchomienie ewentualnej sprzedaży kolejnego pakietu Orlenu — mówi Piotr Czyżewski.

PKN informował, że rozpoczęcie konsolidacji regionalnej powinno nastąpić pod koniec roku, a jej realizacja będzie trwała 2-3 lata

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rotch może ustąpić pola PKN, a jego sprzedaż nadal niepewna