Czytasz dzięki

Rotfeld: przekroczyliśmy limit przyznanych wiz

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-09-2005, 21:31

Minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld powiedział w czwartek dziennikarzom, że wyłączenie Polski z amerykańskiej loterii wizowej dotyczącej wyjazdów imigracyjnych na rok 2007 wynika z przekroczenia limitu amerykańskich wiz uzyskanych przez Polaków.

Minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld powiedział w czwartek dziennikarzom, że wyłączenie Polski z amerykańskiej loterii wizowej dotyczącej wyjazdów imigracyjnych na rok 2007 wynika z przekroczenia limitu amerykańskich wiz uzyskanych przez Polaków.

    "Polska została wyłączona (z loterii) nie po raz pierwszy. W Stanach Zjednoczonych obowiązuje prawo, że jeśli przekroczy się granicę uzyskiwanych wiz - ponad 50 tys., wówczas dane państwo jest wyłączane z tej loterii. To dotyczy nie tylko Polski, ale również Wielkiej Brytanii, Rosji" - podkreślił Rotfeld.

    Przyznał, że loteria wizowa opiera się na "pewnym automatyzmie". "To nie tak, że zapada decyzja na posiedzeniu rządu amerykańskiego, prezydent podejmuje decyzję, tylko jest pewien automatyzm, jeśli się przekroczy daną ilość przyznanych wiz. Z podobnych względów Polska była już wyłączona z tego programu w latach 1998-2001" - wyjaśnił szef polskiej dyplomacji.

    Rotfeld zwrócił też uwagę, iż "problem wiz" należy postrzegać w wieloraki sposób. "Są różne wizy. Czy nam chodzi o takie wizy, aby Polacy mogli wyjeżdżać do Stanów Zjednoczonych na stałe? Ta loteria dotyczy wyjazdów imigracyjnych" - argumentował.

    Przyznał, że polskiemu rządowi zawsze zależało na tym, aby Polacy łatwiej uzyskiwali amerykańskie wizy, jednak - jak zaznaczył minister - działania podejmowane w tej sprawie przez nasze władze dotyczą jedynie wiz turystycznych, a nie imigracyjnych.  "W moim przekonaniu w interesie państwa i społeczeństwa polskiego nie jest to, żeby +najlepsi+ Polacy wyjeżdżali na stałe do Stanów Zjednoczonych" - powiedział Rotfeld.

    Jego zdaniem, jeśli Polacy wyczerpali pulę 50 tys. przyznanych wiz do USA, oznacza to, że Amerykanie wysoko oceniają Polaków, jako ludzi wykształconych, "którzy są im potrzebni dla rozwoju ich gospodarki".

    Amerykańska loteria wizowa jest przeprowadzana co roku. Udział w niej mogą brać obywatele państw o niskim wskaźniku imigracji do USA. Spośród państw europejskich, które poza Polską zostały wykluczone z tegorocznej loterii są: Wielka Brytania i Rosja.

    Powodem wykluczenia z loterii wizowej poszczególnych krajów - jak podaje Departament Stanu USA - jest znalezienie się w czołówce państw o "imigracji opartej na sponsorowaniu rodzinnym lub pracowniczym lub krajów, których obywatele są najczęściej przyjmowani do USA".

    W ubiegłorocznej loterii Diversity Visa Lottery 2006 zieloną kartę wygrało 3416 Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane