Roubini: cła i antagonizm Trumpa zagrożeniem dla gospodarki USA

opublikowano: 20-06-2018, 07:59
aktualizacja: 20-06-2018, 08:00

Obłożenie cłami importu z Chin, a także innych państw oraz ogólnie antagonistyczne stanowisko Donalda Trumpa wobec partnerów handlowych USA powodują zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki, twierdzi znany amerykański ekonomista Nouriel Roubini.

Roubini podkreśla, że globalne gospodarki rosły w sposób zsynchronizowany. Zwraca uwagę, że ta dynamika ostatnio zaczęła jednak słabnąć z powodu wzrostu stóp procentowych w USA, a także obaw wybuchu pełnej wojny handlowej. Amerykański ekonomista przypomina, że spowolnienie stało się widoczne najpierw w eurolandzie, a następnie w Wielkiej Brytanii i Japonii.

Zobacz więcej

Nouriel Roubini, fot. Bloomberg

- USA i Chiny pozostały dwoma kluczowymi elementami globalnego wzrostu, ale teraz USA i Chiny znalazły się na krawędzi  wojny handlowej – powiedział Roubini w CNBC. – Już widać oznaki spowolnienie globalnego wzrostu na rynkach wschodzących, a Fed nadal zacieśnia politykę. Więc jest to moment pewnego stopnia niestabilności – dodał.

Ekonomista przekonuje, że wbrew twierdzeniom Trumpa nie wymiana handlowa jest głównym problemem USA, ale wzrost stóp i polityka fiskalna, polegająca na zwiększeniu wydatków kosztem wzrostu deficyty w okresie ekspansji gospodarczej.

- Dlaczego atakować właśnie teraz Chiny, w momencie kiedy świat staje się bardziej podatny na kryzys, kiedy Fed zacieśnia, kiedy dolar się umacnia? – powiedział Roubini.

Jego zdaniem, to prowadzi do spowolnienia gospodarczego, „którego nie chcemy i na które nas nie stać”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu