Roubini: Potrzebne globalne cięcie o 150 pkt. bazowych

MD
10-10-2008, 14:10

Potrzebna jest globalna obniżka stóp procentowych o 1,5 pkt. procentowego, aby zapobiec depresji na światową skalę, powiedział profesor Nouriel Roubini, który dwa lata temu przewidział obecny kryzys finansowy.

Inne elementy, które są niezbędne do uratowania globalnej gospodarki, to czasowa gwarancja wszystkich depozytów bankowych, zapewnienie nieograniczonej płynności dla wypłacalnych spółek oraz rozwiązania podatkowe stymulujące rozwój, podkreślił Roubini. Ekonomista nie ma dobrych wiadomości dla tych inwestorów, którzy jeszcze pozostają na rynku akcji.

- Na tym etapie ryzyko krachu giełdowego – takiego jak jednodniowy, 20 proc. spadek cen akcji w 1987 roku, nie może zostać wykluczone – napisał Roubini. – System finansowy rozpada się, panika i brak zaufania do kontrahentów mocno wzrosły, a inwestorzy całkowicie stracili wiarę w zdolność władz do kontroli sytuacji – dodał.

Roubini twierdzi, że mamy do czynienia obecnie z jednoczesnym pękaniem baniek spekulacyjnych na rynkach nieruchomości, akcji, obligacji, kredytu, surowców, a także wyprzedażą aktywów przez fundusze hedgingowe i private-equity. Jego zdaniem, nawet szybciej rozwijające się gospodarki Brazylii, Chin, Rosji i Indii, mogą doświadczyć „twardego lądowania”. Roubini uważa, że skutkiem kryzysu finansowego może być trwająca dekadę recesja z przebiegiem w kształcie litery „L”.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Roubini: Potrzebne globalne cięcie o 150 pkt. bazowych