Roubini: wzrost rentowności obligacji USA powinien budzić obawy

opublikowano: 06-04-2021, 10:42

Ostatni skok rentowności obligacji USA wstrząśnie rynkami i może spowodować upadek kolejnych funduszu hedgingowych i rodzinnych, jak stało się w przypadku Archegos Capital Management, ostrzega amerykański ekonomista Nouriel Roubini.

Roubini, który w przeszłości doradzał rządowi USA, a obecnie jest profesorem w nowojorskiej Stern School of Business wskazuje, że kombinacja niemal zerowych stóp i fiskalnej stymulacji skłania inwestorów do podejmowania nadmiernego ryzyka.

- Widzimy powszechne bańki, nadmierne ryzyko i lewarowanie. Wielu graczy decyduje się na zbyt wysoką dźwignię i zbyt duże ryzyko. Niektórzy z nich implodują – powiedział Roubini.

Nouriel Roubini, fot. Bloomberg
Nouriel Roubini, fot. Bloomberg

Ekonomista uważa, że jednym z szoków będzie przekroczenie w tym roku 2 proc. rentowności obligacji 10-letnich USA. Innymi będą powrót inflacji oraz niebezpieczeństwo „gorącego” konfliktu zbrojnego między USA i Chinami.

Roubini prognozuje osłabienia dolara w średnim terminie z powodu wzrostu podwójnego deficytu USA. Wskazuje także, że sankcje mogą skłonić kraje takie jak Chiny, Rosja i Iran do zmniejszenia ekspozycji na aktywa denominowane w dolarze.

- Nawet jeśli krótkoterminowa perspektywa wzrostu w USA umocni dolara, w dłuższej trend jego notowań będzie spadkowy – stwierdził ekonomista.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane