Równo rok temu zakończyła się dwuletnia bessa

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-03-2010, 00:00

Wczoraj europejskie giełdy nie świętowały. Przez większość dnia indeksy spadały. Powód? Spółki rozczarowały inwestorów wynikami. Dopiero wzrosty na początku handlu za oceanem zmobilizowały kupujących na Starym Kontynencie. Przez ostatni rok indeksy głównych europejskich parkietów wzrosły o ponad 70 proc. Przyczyniły się do tego rządy, które wpompowały w gospodarki miliardy euro czy dolarów oraz historycznie, niskie stopy procentowe.

We wtorek niekorzystnie na morale optymistów podziałały doniesienia ze spółki European Aeronautic, Defence Space. Ten europejski koncern militarno-lotniczy, w skład którego wchodzi m.in. Airbus, poinformował o czwartym, rocznym ujemnym wyniku finansowym licząc od 2000 r. Analitycy oczekiwali wartości o połowę niższej. Rozczarowały też rezultaty Antofagasta, jednego z największych producentów miedzi. Spółka w minionym roku odnotowała 61-proc. spadek zysku do 667,7 mln USD, również nie realizując oczekiwań analityków.

Kolejny raz w niełasce znalazły się akcje greckich instytucji finansowych. Spadły kursy National Bank of Greece i Alpha Bank. Analitycy Deutsche Banku obniżyli dla tych spółek rekomendacje.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy