Royal Canin zbuduje fabrykę w Niepołomicach za 45 mln euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-02-2006, 12:17

Francuska firma Royal Canin kosztem 45 mln euro wybuduje fabrykę suchej karmy dla zwierząt w Niepołomicach k. Krakowa. We wtorek przedstawiciele inwestora i zarządu województwa małopolskiego podpisali umowę dotyczącą współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Francuska firma Royal Canin kosztem 45 mln euro wybuduje fabrykę suchej karmy dla zwierząt w Niepołomicach k. Krakowa. We wtorek przedstawiciele inwestora i zarządu województwa małopolskiego podpisali umowę dotyczącą współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Jak poinformowała dziennikarzy pełnomocnik zarządu Royal Canin Polska Katarzyna Friedlein-Wójtowicz, fabryka   w podkrakowskich Niepołomicach o zdolnościach produkcyjnych ok. 130 tys. ton wyrobów rocznie zostanie uruchomiona w połowie 2007 roku. Zatrudnienie znajdzie tam ok. 150 osób.

"Będzie to najnowocześniejsza z fabryk Royal Canin na świecie. Szczególnie dumni jesteśmy z laboratorium, które się tam znajdzie" - powiedziała Friedlein-Wójtowicz. Zakład w Niepołomicach będzie dziewiątą fabryką francuskiej firmy.

Pełnomocnik wyjaśniła, że produkowana karma będzie przeznaczona na rynek Polski i Europy środkowej, które w ostatnich latach dynamicznie się rozwijają. Dlatego inwestor już ponad rok temu zdecydował o zlokalizowaniu nowej fabryki w tej części kontynentu. Niepołomice przedstawiły najlepszą ofertę, a ich kontrkandydatami były m.in. miejscowości w Czechach i Słowacji.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Witold Śmiałek poinformował, że podpisana we wtorek umowa zakłada m.in. pozyskanie przez samorządową spółkę Małopolskie Parki Przemysłowe 11 hektarów ziemi w Niepołomicach, które w najbliższym czasie zostaną odsprzedane francuskiemu inwestorowi. Obszar ten w przyszłości może zostać włączony do krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSE).

"Dzisiejsza umowa ma poświadczyć, że województwo małopolskie jest przychylne inwestorom, będzie z nimi współpracować i udzielać pomocy" - zadeklarował wicemarszałek. Firma Royal Canin założona została w 1967 r. przez lekarza weterynarii dr Jeana Cathary'ego. Jej roczne obroty przekraczają 500 mln euro, z czego ponad 75 proc. osiągane jest poza granicami Francji.

Firma ma fabryki we Francji, RPA, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Argentynie, Rosji i Wielkiej Brytanii, które zatrudniają w sumie blisko 2 tys. pracowników. Produkty Royal Canin dostępne są w 85 krajach świata. Royal Canin to drugi zagraniczny koncern, który wybrał gminę Niepołomice w ostatnim czasie. W sierpniu zeszłego roku umowę na budowę fabryki podpisał niemiecki producent ciężarówek MAN, który zamierza zainwestować tam ponad 90 mln euro i zatrudnić ponad 650 osób.      rgr/ pad/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane