Rozbieżne drogi władz monetarnych

  • Mariusz Potaczała
28-04-2014, 00:00

Nowy tydzień obfitował będzie w kluczowe wydarzenia dla rynków finansowych. Kolejny miesiąc powolnego wzrostu dynamiki podaży pieniądza oraz spadku akcji kredytowej w strefie euro podtrzyma presję na dalsze łagodzenie przez Europejski Bank Centralny (EBC). Tego, co zrobią władze monetarne, nie przekreśli również odbicie inflacji w kwietniu, gdyż wpływ na to będzie miał przede wszystkim efekt bazy z ubiegłego roku. Co więcej, na wartości wspólnej waluty ciążyć będą słowa prezesa EBC Mario Draghiego o możliwym obniżeniu stopy depozytowej do ujemnego poziomu oraz rozpoczęciu programu skupu aktywów.

W USA kolejne dane makro wyraźnie wskazujące, że po zimowym letargu amerykańska gospodarka dynamicznie odbija. To będzie umacniać dolara. Poprawa koniunktury z ostatnich tygodni z pewnością nie umknie uwadze Rezerwy Federalnej, która ponownie zdecyduje się ograniczyć program skupu aktywów o 10 mld USD. Uważamy, że rozbieżne drogi władz monetarnych po dwóch stronach Atlantyku przekładać będą się na spadek kursu EUR/ USD. Sądzimy, że kwietniowe maksimum na poziomie 1,39 nie zostanie sforsowane.

Eskalacja konfliktu na Ukrainie, podobnie jak w poprzednich miesiącach, powinna podnieść awersję do ryzyka i osłabić złotego jedynie krótkoterminowo. Po osiągnięciu poziomu 4,2250 względem euro złoty powinien ponownie zacząć zyskiwać. Polskiej walucie pomóc może również kolejna stosunkowo wysoka wartość indeksu PMI. Silny dolar nie pozwoli natomiast na spadki kursu USD/PLN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała, DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rozbieżne drogi władz monetarnych