Południowokoreański eksport mocno spowolnił

opublikowano: 02-11-2017, 07:40

Sprzedaż zagraniczna Korei Południowej odnotowała w październiku 2017 r. najwolniejszy wzrost od kilku miesięcy.

Wśród głównych przyczyn analitycy wymieniają przede wszystkim trwające prze tydzień święto narodowe. Tymczasem inflacja nieco zwolniła, pozostając jednak w pobliżu przyjętego przez bank centralny celu na poziomie 2 proc.

Eksport wzrósł o 7,1 proc. w stosunku do października 2016 r. po tym jak w każdym z poprzednich miesięcy bieżącego roku, rósł o wartość dwucyfrową. Mediana oczekiwań ekonomistów zakładała tymczasem dynamikę na poziomie 15,6 proc.

Z kolei import wzrósł w październiku o 7,4 proc. w efekcie czego nadwyżka handlowa wyniosła 7,3 mld USD.

W minionym miesiącu ceny konsumenckie w Korei Południowej odnotowały wzrost o 1,8 proc. w ujęciu rocznym przy prognozie na poziomie 1,9 proc. W porównaniu z wrześniem spadły o 0,2 proc. przy prognozie zakładającej brak zmiany.

analitycy podkreślają, że choć wzrost eksportu znacznie odbiegł od oczekiwań, jednak mimo niemal 5 dni pracy mniej niż rok wcześniej, odnotował jednak dodatnią zmianę.  

Dostawy do Chin wzrosły o 13,5 proc. rdr, podczas gdy do USA i Japonii spadły po 12 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Południowokoreański eksport mocno spowolnił