Rozgrywki inwestorów przed EBC

Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
opublikowano: 03-09-2014, 09:54

Dzisiejsze sesje na rynkach kapitałowych będą obfitować w różnego rodzaju odczyty makroekonomiczne.

Dla naszej perspektywy najważniejszym wydarzeniem będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie wysokości stóp procentowych. RPP prawdopodobnie nie uczyni jeszcze żadnych zmian, co jednak powinno wspierać giełdę w Warszawie. O ile nie będą napływały do nas negatywne informacje ze wschodu, po raz kolejny będziemy mogli obserwować dobrą sesję na GPW.

Dobry dzień zaliczyła dzisiaj chińska giełda, gdzie indeks Hang Seng zwyżkował nawet 2,7%. Tamtejsi inwestorzy wspierani byli dzisiejszym odczytem indeksu PMI dla usług w Chinach, który wzrósł do 54,1 pkt., gdzie poprzedni zanotowany wynik wynosił równe 50,0 pkt. Kolejną dobrą sesję zalicza japoński Nikkei 225, gdzie jeszcze nie osłabły spekulacje na temat zmian w systemie emerytalnym, gdzie większa część środków będzie przeznaczana na zakup japońskich akcji. Na zakończeniu sesji Nikkei nieco zmniejszył swoje wzrosty, kończąc jednak 0,38% na plusie.

Wczoraj po dosyć burzliwej sesji na europejskich parkietach dzisiaj najważniejsze indeksy otworzyły się na sporych plusach. Być może inwestorzy z Europy grają już pod jutrzejsze EBC, gdzie część najważniejszych instytucji finansowych spodziewa się dalszej obniżki stóp, czy jakiś większych szczegółów na temat wprowadzenia programu QE w Europie. Naszym zdaniem Mario Draghi i EBC będą powtarzać swoje stanowiska z ostatnich miesięcy i nie zostaną podjęte jakieś ważniejsze, kluczowe decyzje co do polityki monetarnej. Na godzinę 9:35 CAC 40 rósł o: 0,53%, DAX: 0,36%, FTSE 100: 0,38%.

Przed ponowną szansą wzrostów stoi dzisiaj również WIG 20, gdzie na kontynuacji ostatnich wzrostów może zaważyć dzisiejsza decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. WIG 20 otworzył się na dosyć sporym minusie, ale w tym momencie znajduje się blisko wczorajszego zamknięcia tracąc jedynie: -0,03%.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Stajniak, Młodszy Analityk Rynków Finansowych X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

Polecane