Rozkręca się PPP, kiełkuje PCP

Anna Pronińska
opublikowano: 15-11-2010, 00:00

O PCP w Polsce jeszcze się nie mówi. Nic dziwnego. Na razie specjalizują się w tym jedynie Amerykanie.

Pionierski projekt realizuje kujawsko-pomorski urząd marszałowski

O PCP w Polsce jeszcze się nie mówi. Nic dziwnego. Na razie specjalizują się w tym jedynie Amerykanie.

Od kilku lat w Polsce mówi się o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP), a od wejścia w życie nowych przepisów (półtora roku temu) wciąż niewielu samorządowców próbuje realizować inwestycje w tym modelu. Tymczasem na horyzoncie pojawia się nowy model kooperacji — przedkomercyjne zamówienia publiczne (z angielskiego Pre-Commercial Procurement — PCP). To rodzaj współpracy między stroną publiczną i prywatną. Pierwsza z nich współfinansuje projekty, których celem jest tworzenie nowoczesnych, innowacyjnych produktów i usług. Następnie są one "kupowane" przez administrację i podmioty komercyjne.

Krok po kroku

Jak dokładnie to działa?

— Inicjatorem PCP jest strona publiczna, która szuka przykładowo nowoczesnego systemu zarządzania w ochronie zdrowia — takiego, który pozwoli obniżyć koszty pobytu pacjenta w szpitalu. Ogłasza postępowanie dla firm mających pomysły i know-how, ale którym brakuje kapitału na badania — mówi Rafał Cieślak, wspólnik w Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak Kordasiewicz.

Zaznacza, że chodzi o zaangażowanie w projekt małych i średnich lokalnych firm, a nie największych, często giełdowych podmiotów.

— Postępowanie jest wieloetapowe. W każdym z nich podmiot publiczny wykłada pieniądze na badania i rozwój dla wszystkich firm biorących udział w projekcie. Po kolejnym etapie część spółek odpada. Pod koniec, gdy w grze zostają np. dwa podmioty, dochodzi do fazy testów i powstaje produkt niekomercyjny — tłumaczy Rafał Cieślak.

I tu pojawia się problem. Finalnie strona publiczna musi ogłosić przetarg w trybie zamówień publicznych i wówczas może w nim wystartować każda firma. Oczywiście podmioty, które przez miesiące pracowały nad projektem, mają większą szansę powodzenia. Bo nie chodzi o najniższą cenę, lecz o dostarczenie produktu dokładnie takiego, jaki potrzebny jest zamawiającemu.

Po pierwsze platforma

Dziś PCP działa jedynie w USA w sferze projektów wojskowych, infrastrukturalnych i technologicznych. Zdaniem Rafała Cieślaka, w Polsce ma szansę się przyjąć w ochronie zdrowia, bezpieczeństwie publicznym i nowoczesnych technologiach. Wystarczy, że podmiot publiczny wie, czego potrzebuje i ma pieniądze na badania.

W Polsce PCP przetestuje województwo kujawsko-pomorskie.

— Będzie to pionierskie przedsięwzięcie w skali kraju. Zamierzamy bowiem wykorzystać mechanizm PCP do budowy cyfrowej platformy innowacji. Będzie to zaawansowane narzędzie informatyczne. Ma ono pomóc w niwelowaniu bariery w naszym regionie, które przeszkadzają w szybkim rozwoju innowacji. Celem jest też poprawa komunikacji sektora administracji, biznesu i nauki — mówi Maciej Krużewski, dyrektor Departamentu Planowania Strategicznego i Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przykładem zastosowania platform innowacji są giełdy patentów, których celem jest komercjalizacja pomysłów.

— Platformy innowacji popularne są również wśród polskich naukowców. Niestety nie doczekaliśmy się jeszcze takiego narzędzia w Polsce. Dlatego chcemy być pierwsi — wyjaśnia Maciej Krużewski.

Dodaje, że kończą się prace nad ogłoszeniem konkursu na opracowanie koncepcji funkcjonowania cyfrowej platformy innowacji. Do końca roku zostaną wybrane cztery najlepsze pomysły. Urząd będzie dalej współpracował z laureatami konkursu, zgodnie z ideą PCP. Do końca 2011 r. platforma innowacji ma być gotowa.

— Zainteresowanie inicjatywą jest duże, a w ślad za kujawsko-pomorskim mogą pójść kolejne województwa — uważa Maciej Krużewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu