Rozłam w FOMC zachęcił amerykańskich inwestorów do zakupów akcji

(Tadeusz Stasiuk)
22-11-2005, 22:06

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach w pierwszej części miała niespokojny przebieg. Skończyła się jednak bardzo dobrze.

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach w pierwszej części miała niespokojny przebieg. Skończyła się jednak bardzo dobrze. Inwestorzy nerwowo reagowali na wszelkie doniesienia rynkowe, między innymi o rosnących ponownie cenach ropy, oczekując na prezentację notatek z listopadowego posiedzenia FOMC, na podstawie których można wnioskować co do kierunku polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych.

Ostrożność graczy – jak się okazało – nie była tym razem uzasadniona. Materiały Fed wskazały bowiem, że część przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego kwestionowała na ostatnim posiedzeniu celowość podwyższania stóp procentowych. Informacja ta z miejsca zaowocowała wzrostem indeksów. Ostatecznie indeks Dow Jones IA zyskał 0,47 proc., zaś Nasdaq Composite dodał 0,53 proc. do swojej wartości osiągając 4-letnie maksimum.

W średniej Dow Jones po poniedziałkowej próbie odbicia znowu na wartości traciły papiery największego koncernu motoryzacyjnego General Motors. Mimo przedstawienia przez spółkę ambitnego planu oszczędnościowego, analitycy i inwestorzy zdają sobie sprawę, że spółkę czekają trudne czasy.

Silny spadek kursu przez długi czas był również udziałem Boeinga. Dzień wcześniej, w rezultacie zdyskontowania informacji o kilku nowych kontraktach na dostawy samolotów, kurs ostro zwyżkował. Wtorkową przecenę można więc złożyć na karb chęci realizacji szybkich zysków. Na finiszu Boeing wyszedł jednak nad kreskę.

Wzrosty kontynuowały z kolei walory Intela. Podobnie było w przypadku Micron Technology. Obie spółki zawiązały join venture w produkcji pamięci flash co zostało docenione przez analityków Merrill Lynch, którzy podnieśli rating drugiej ze spółek.

Po bardzo dobrym raporcie kwartalnym, przebijającym poziomem zysków oczekiwania analityków ponad 2 proc. zyskiwały notowania jednego największego na świecie producentów dodatków spożywczych m.in. ketchupów - H.J. Heinz. Podobne motywy kształtowały też kwotowania papierów Deere & Co., które rosły ponad 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rozłam w FOMC zachęcił amerykańskich inwestorów do zakupów akcji