Rozłucki: Brak debiutu PZU na giełdzie w 2005 r. niekorzystny

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-02-2005, 17:01

Gdyby PZU nie zadebiutowało w 2005 roku na giełdzie, byłaby to zła wiadomość dla inwestorów i innych debiutujących spółek - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej we wtorek prezes Giełdy Wiesław Rozłucki.

Gdyby PZU nie zadebiutowało w 2005 roku na giełdzie, byłaby to zła wiadomość dla inwestorów i innych debiutujących spółek - powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej we wtorek prezes Giełdy Wiesław Rozłucki.

    "Liczyliśmy bardzo, że PZU wzbudzi zainteresowanie nie tylko inwestorów, ale także nowych spółek. Popatrzmy co zrobiła prywatyzacja PKO BP. Myślę, że PZU byłoby takim samym wydarzeniem. Będę walczył o to, by PZU jak najszybciej weszło na giełdę. Problemy związane z dochodzeniami mogą jeszcze trwać latami" -powiedział Rozłucki.

    Rozłucki podkreślił, że prawdy trzeba dociekać, ale nie powinno to przeszkadzać w działaniu na rzecz dobrej struktury właścicielskiej dla PZU.

    Przetarg na wybór doradcy przy prywatyzacji PZU resort skarbu ogłosił 24 listopada 2004 r. Skarb Państwa planował wprowadzić na giełdę akcje PZU do końca czerwca 2005. Jednak wybór doradcy się opóźnia. W poniedziałek rzecznik prasowy ministra skarbu Janusz Kwiatkowski powiedział PAP, że doradca prywatyzacyjny dla PZU będzie wybrany, gdy zapadnie decyzja o wejściu tej spółki na giełdę.

    Jeszcze 18 stycznia wiceminister skarbu Przemysław Morysiak powiedział dziennikarzom w Sejmie, że "najpóźniej w przyszłym tygodniu" (czyli do niedzieli 30 stycznia) będzie znany doradca prywatyzacyjny dla PZU.

     Wejście PZU na giełdę w połowie 2005 roku jest jednym z warunków ugody wynegocjowanej z Eureko, strategicznym akcjonariuszem spółki, do którego należy obecnie prawie 32 proc. akcji PZU. Warunki ugody z Eureko miałyby zastąpić warunki umowy prywatyzacyjnej z 1999 roku i aneksy z 2001 roku.

    Na początku stycznia Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że wpłynęły cztery oferty na doradzanie przy prywatyzacji PZU. Oferty złożyli: Credit Suisse First Boston i Dom Maklerski BZ WBK; CA IB Financial Advisers, CA IB Securities i Bank BPH; HSBC Investment Services (Poland) i Bankowy Dom Maklerski PKO BP; Citigroup Global Markets Polska i Dom Maklerski Banku Handlowego.

    Obecnie trwa spór między Eureko a Skarbem Państwa przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Holenderski inwestor zarzuca Polsce nierespektowanie międzyrządowej polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji i domaga się zrealizowania umowy prywatyzacyjnej, zgodnie z którą miał kupić pakiet 21 proc. akcjiPZU. Polski rząd wynegocjował w grudniu ugodę w tej sprawie, jednak nie została ona jeszcze zawarta.

    W Sejmie jest projekt uchwały LPR dotyczący wezwania rządu do niezawierania ugody. Ponadto Sejm powołał komisję śledczą, która ma zbadać kulisy prywatyzacji spółki PZU.  W ubiegłym tygodniu minister skarbu Jacek Socha powiedział, że powołanie komisji śledczej powoduje konieczność renegocjacji części warunków ugody z Eureko. Mówił też, że jeżeli Sejm nie podejmie decyzji w sprawie PZU do połowy lutego, nie da się zrealizować grudniowej ugody z Eureko i resort skarbu nie będzie mógł do końca czerwca przeprowadzić oferty publicznej PZU

    Przedstawiciele Eureko mówili po ubiegłotygodniowym spotkaniu z ministrem skarbu, że nie widzą powodów, dla których mieliby renegocjować ugodę. Warunki ugody zakładają, że Eureko kupiłoby od Skarbu Państwa 5proc. akcji w ofercie publicznej, natomiast miałoby się zrzec gwarantowanej przez aneks do umowy prywatyzacyjnej z 2001 r. możliwości kupna 21 proc. akcji PZU. Eureko zobowiązałoby się też do nieprzekraczania przez najbliższe pięć lat 40-procentowego udziału w kapitale PZU. Inwestorem zostałby też Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który kupiłby 5 proc. akcji. Skarb Państwa pozostałby właścicielem 25 proc. akcji PZU plus 1 akcja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane