Rozłucki: GPW budowała od początku etos wysokiego standardu i profesjonalizmu

Polska Agencja Prasowa SA
15-04-2005, 16:12

237 spółek, 68 tys. zleceń na sesję, prawie 700 mln zł obrotów dziennie - tak wygląda obecnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW). Gdy 14 lat temu giełda rozpoczynała swoją działalność, inwestorzy mieli do wyboru akcje 5 spółek - podali w piątek przedstawiciele giełdy.

237 spółek, 68 tys. zleceń na sesję, prawie 700 mln zł obrotów dziennie - tak wygląda obecnie warszawska Giełda Papierów Wartościowych (GPW). Gdy 14 lat temu giełda rozpoczynała swoją działalność, inwestorzy mieli do wyboru akcje 5 spółek - podali w piątek przedstawiciele giełdy. 

16 kwietnia 1991 roku odbyła się pierwsza sesja na warszawskiej giełdzie. Na pierwszej sesji wartość obrotów wyniosła 1 tys. 900 zł przy 112 złożonych zleceniach.

Prezes GPW Wiesław Rozłucki powiedział podczas piątkowej uroczystości rocznicowej na giełdzie, że giełda od samego początku postawiła na wysoki standard i profesjonalizm. "Etos wysokiego standardu i profesjonalizmu był budowany od samego początku. Dzięki temu giełdę doceniają nie tylko inwestorzy, ale także szeroka opinia publiczna" - powiedział Rozłucki.  

Dodał, że wieloletnie doświadczenia wskazują na to, że choć prywatyzacja w Polsce zawsze budziła kontrowersje, to prywatyzacja przez giełdę je studziła.

Warszawska giełda - jak wynika z materiałów GPW - jest największym, obok giełdy wiedeńskiej, rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej. Kapitalizacja, czyli wartość notowanych na giełdzie spółek, przekracza 219 mld zł, a uwzględniając 5 notowanych na niej firm zagranicznych - osiąga wartość ponad 314 mld zł.

W 2004 r. na warszawskim parkiecie zadebiutowało 36 spółek, w tym 4 zagraniczne. Dało to giełdzie drugie miejsce w tej kategorii w Europie, a oferta PKO BP okazała się drugą co do wartości na naszym kontynencie. W pierwszym kwartale tego roku na giełdę weszło 11 firm (w podobnym okresie 2004 r. - 3).

Obecnie, oprócz notowanych akcji, inwestorzy mają do wyboru wiele innych instrumentów, takich jak kontrakty terminowe, (m.in. na WIG20, kurs euro i dolara, akcje niektórych spółek), opcje, warranty, obligacje. W drugiej połowie tego roku planowane jest wprowadzenie kolejnych instrumentów: opcji na akcje oraz kontraktów terminowych na PKO BP.      

Rozłucki poinformował, że pod koniec czerwca spodziewa się, że doradcy przedstawią koncepcję prywatyzacji GPW.

Według niego, do rozważnie są trzy koncepcję prywatyzacji giełdy: inwestor branżowy, oferta publiczna oraz inwestycja grupy polskich instytucji kapitałowych. Prezes zaznaczył, że ostateczna koncepcja prywatyzacji będzie prawdopodobnie kombinacją tych trzech koncepcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rozłucki: GPW budowała od początku etos wysokiego standardu i profesjonalizmu